BMI - jak obliczać i interpretować wyniki tego współczynnika (2022)

Otyłość i nadwaga to coraz powszechniejszy problem zdrowotny Polaków albowiem zmaga się z nimi co drugi z nas. Otyłość jest chorobą przewlekłą, która nieleczona niesie ze sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół bezdechu sennego, jak również zwiększa prawdopodobieństwo zapadalności na niektóre nowotwory takie jak rak endometrium, czy piersi u kobiet, rak nerki oraz rak odbytnicy i okrężnicy. Jednym z bardziej popularnych sposobów sprawdzenia czy nasza waga jest prawidłowa jest obliczenie BMI. BMI (z ang. Body Mas Index) to współczynnik naszej masy ciała do wzrostu, który pozwala obliczyć czy proporcje tego stosunku są właściwe. BMI to z pewnością najbardziej popularne i najprostsze narzędzie, które stosuje się klasyfikacji otyłości i nadwagi ale również niedowagi. W teorii prawidłowe BMI oznacza, że nie mamy problemów z nadwagą, ale praktyka pokazuje, że nie warto ślepo zawierzać w wynik tego współczynnika. O tym co kryje się pod skrótem BMI, jak go prawidłowo interpretować oraz jakie ma on wady i zalety rozmawiamy z prof. Tomaszem Rogulą – specjalistą chirurgii metabolicznej, Dyrektorem Kliniki Leczenia Otyłości w krakowskim Szpitalu na Klinach.

Zastosowanie współczynnika BMI

Współczynnik BMI nazywany jest inaczej wskaźnikiem Queteleta, od nazwiska belgijskiego statystyka, który opracował go już w 1832 r. Naukowiec zaobserwował, że masa ciała rośnie w zależności od wzrostu danej osoby i na podstawie tych spostrzeżeń stworzył prosty wzór matematyczny, który pozawalał na zmierzenie ilości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Na początku – w latach 70-tych, wskaźnik ten był wykorzystywany głównie do ocenienia prawidłowej masy ciała u kobiet i mężczyzn. Aktualnie dzięki wprowadzeniu siatki centylowej, można go także używać w przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Współcześnie indeks BMI to narzędzie w rękach lekarzy i dietetyków, które pozwala im ocenić ryzyko występowania otyłości i nadwagi, zanim osiągną one poważne stadium, jak również na bieżąco monitorować stan zdrowia naszego organizmu. Kalkulator BMI wykorzystuje się również w wyznaczaniu prawidłowej masy ciała, co pewnością ułatwia pracę dietetykom i pomaga im dostosować dietę do indywidualnych potrzeb pacjentów. Wbrew pozorom BMI to również przydatne narzędzie dla osób z niedowagą, ponieważ pomaga określić ile kilogramów brakuje im do wagi prawidłowej oraz pozwala wytyczyć plan działania do osiągnięcia tego celu.

Jak obliczyć BMI?

Obliczanie współczynnika BMI jest niezwykle proste, wystarczy tylko prawidłowo podstawić dane do wzoru, który jest uniwersalny dla kobiet i mężczyzn. BMI obliczamy dzieląc masę naszego ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu wg poniższej formuły.

(Video) SPRAWDZAJ WSKAŹNIKI BMI I WHR

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

To na co z pewnością należy zwrócić uwagę, to poprawne wpisanie danych albowiem wzrost zawsze podajemy w metrach, a więc dla przykładu nie 164, ale 1.64, a swoją wagę zawsze podajemy w kilogramach.

Pewnie teraz większość osób zastanawia się teraz ile wynosi ich BMI? Jeżeli nie macie czasu na obliczenia można skorzystać z prostego kalkulatora BMI online, który zrobi to za was (https://www.szpitalnaklinach.pl/klo/kalkulator-bmi/). Wystarczy w pustych polach oznaczyć swoją płeć oraz poddać swój aktualny wzrost i wagę. Korzystając z kalkulatora z pewnością nie ryzykuje się błędu w obliczeniach, a wynik otrzymuje się zaledwie w kilka sekund, warto tylko pamiętać, że większość kalkulatorów online pokazuje jedynieBMI dedykowane dorosłym osobom.

(Video) BMI (wskaźnik masy ciała) - jak liczyć, czym jest, po co jest

Niezależnie w jaki sposób dokonuje się obliczeń swojego współczynnika BMI, po odczytaniu wyniku powinno się go porównać z przyjętymi normami. Otrzymany wynik stanowi tylko informację orientacyjną i w żaden sposób nie pozwala na ogólną analizę stanu naszego zdrowia, dlatego też w przypadku zauważenia nieprawidłowości zawsze warto ten wynik skonsultować ze specjalistą.

Interpretacja wyników współczynnika BMI

U dorosłych interpretacja wyniku współczynnika BMI zależna jest od płci i aby stwierdzić, czy ma się niedowagę, nadwagę lub otyłość stosuje się poniższą klasyfikację:

(Video) Jak obliczyć prawidłową wagę | Ola Żelazo

 • poniżej18,5 – niedowaga
 • 18,5–24,99 – wartość prawidłowa
 • 25,0–29,99 – nadwaga
 • 30,0–34,99 – otyłość I stopnia
 • 35,0–39,99 – otyłość II stopnia
 • powyżej 40,0 – otyłość III stopnia (tzw. otyłość olbrzymia)

Badania wykazują, że osoby ze współczynnikiem w przedziale 18,5 – 24,99 najdłużej cieszą się dobrym stanem zdrowia, jak również mają mniejsze ryzyko wystąpienia niektórych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy miażdżyca. W sytuacji kiedy wskaźnik wskazuje niedowagę lub jest większy niż 30, czyli określa nadwagę powinno to być dla nas ostrzeżeniem. W tych przypadkach stan swojego zdrowia powinno się skonsultować z lekarzem oraz wykonać zlecone badania, które pomogą wykluczyć lub potwierdzić istnienie niektórych chorób istotnie wpływających na naszą masę ciała. Jeżeli mamy do czynienia z nadwagą warto zadbać o zmianę stylu życia, a przede wszystkim o codzienną, zbilansowaną dietę i włączenie regularnej aktywności fizycznej. W przypadku niedowagi zaleca się natomiast zmianę odżywania na pełnowartościowe, czyli bogate w witaminy, białko i składniki mineralne. Bagatelizowanie zbyt niskiej masy ciała może mieć bowiem negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, które często prowadzą do zaburzeń hormonalnych, problemów kardiologicznych, poronień w ciąży jak również wpływają na rozwój takich chorób jak anemia czy osteoporoza. Otyłość olbrzymia czyli przy współczynniku BMI wynoszącym 40 jest zawsze sygnałem alarmującym do podjęcia niezwłocznych działań zmierzających do redukcji masy ciała. W sytuacji kiedy w walce z nadprogramowymi kilogramami zawodzą dieta i farmakologia, zawsze można skorzystać z opcji chirurgicznego leczenia otyłości, która cechuje się wysoką skutecznością.

BMI a płeć

Przy określaniu współczynnika BMI kluczowe jest wzięcie pod uwagę płci, ponieważ pomimo, że kobieta i mężczyzna będą mieli podobną wagę i wzrost to ich wskaźnik BMI rzadko kiedy będzie na podobnym poziomie. Dzieje się tak ponieważ kobiety mają naturalną skłonność do kumulowania tkanki tłuszczowej, jak również charakteryzują się mniejszą masą mięśniową w porównaniu do mężczyzn. Warto dodać, że rozmieszczenie tkanki tłuszczowej również ma znaczenie dla naszego zdrowia. U mężczyzn najczęściej występuje tzw. otyłość brzuszna natomiast u kobiet otyłość pośladkowo – udowa. Niestety o wiele bardziej groźna jest otyłość brzuszna, która niesie ze sobą ryzyko pojawienia się takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, zawał, udar – tak więc to mężczyźni okazują się być bardziej narażeni na ich wystąpienie.

BMI a wiek

Wraz z naszym wiekiem w naturalny sposób maleje gęstość naszych kości a co za tym idzie ich masa jak również masa mięśniowa, przy jednoczesnym wzroście tkanki tłuszczowej. Niestety współczynnik BMI nie uwzględnia w swoich obliczeniach zachodzącego procesu starzenia się organizmu, dlatego często wyniki BMI osób starszych są interpretowane w nieprawidłowy sposób, ukazując je jako lepsze niż to rzeczywiście ma miejsce.

(Video) Jak obliczyć współczynnik korelacji liniowej Pearsona?

BMI a masa mięśniowa, gęstość kości i ilość tkanki tłuszczowej

Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę składu ciała, a dokładnie proporcji masy mięśniowej do ilość tkanki tłuszczowej. Mięśnie są gęste i o wiele cięższe niż tłuszcz dlatego też często osoby wysportowane mogą wg kalkulatora BMI zostać zakwalifikowane jako osoby z nadwagą czy otyłe, co dalekie jest od rzeczywistości. Dodatkowo współczynnik BMI pomija stopień mineralizacji i gęstości kości tak więc prawidłowa masa ciała wg BMI będzie zupełnie inna w przypadku osób o tej samej masie ale grubo lub drobnokościstych.

Obliczanie BMI u dzieci

Obliczanie standardowego współczynnika BMI nie jest rekomendowane dla dzieci albowiem ich masa ciała oraz wzrost w wieku dojrzewania, czyli do 18 roku życia ulegają ciągłym zmianom jak również inny jest poziom tkanki tłuszczowej u chłopców i dziewczynek. Dlatego też próba obliczenia wskaźnika BMI w tym przedziale wiekowym może prowadzić do otrzymania mało rzetelnych wyników. Istnieje natomiast sposób na obliczenie prawidłowej masy ciała u dzieci, a z pomocą przychodzi tu siatka centylowa, która umożliwia skonfrontowanie wagi dziecka do rówieśnika o tej samej płci. Na podstawie wyników uzyskanych z zastosowania siatki centylowej przyjmuje się poniższą klasyfikację:

 • poniżej 5 percentyli – niedowaga
 • od 5 do poniżej 25 percentyli – szczupłość
 • od 25 do poniżej 85 percentyli – waga prawidłowa
 • od 85 do poniżej 95 percentyli – nadwaga
 • od 95 percentyli wzwyż – otyłość.

Wady współczynnika BMI

Niestety wskaźnik BMI ma dużo wad, opracowany ponad 200 lat temu, u którego podstaw leżała teoria statystyki w dzisiejszych czasach może przekłamywać nasz faktyczny stan zdrowia. Przede wszystkim podczas obliczeń wskaźnik nie uwzględnia składu naszego ciała czyli masy mięśniowej, ilości tkanki tłuszczowej jak i gęstości kości, co powoduje, że często osoby mające bardzo szczupłą, umięśnioną sylwetkę charakteryzują się wysoką wagą, a co za tym idzie wysokim BMI. Dobrym zobrazowaniem tej sytuacji są sportowcy oraz osoby regularnie dbające o aktywność fizyczną, ponieważ u nich ta sama objętość mięśni wagowo jest cięższa od tłuszczu, co sprawia, że często osoby te mają wyższe BMI niż osoby z rozbudowaną, podskórną tkanką tłuszczową. Minusem BMI jest również fakt, że z uwagi na konstrukcję obliczeń nie powinien on być stosowany do oceny prawidłowej masy ciała dzieci i młodzieży, seniorów, sportowców jak również kobiet w ciąży, a także osób, które chorują na choroby przy których występują obrzęki lub pojawia się zatrzymywanie wody w organizmie.Dodatkowo w pierwotnej definicji Quetelet’a współczynnik BMI odnosił się ogólnie do populacji, a nie indywidualnych osób, a pomimo to zdarza się, że współcześnie lekarze lub dietetycy w dalszym ciągu nieprawidłowo klasyfikują masę ciała poszczególnych pacjentów wyłącznie w oparciu o wynik tego indeksu. Dla przykładu naukowcy z Mayo Clinic w Rochester (USA) zakwestionowali dokładnośćpomiarów BMI, albowiem na postawie danych z 40 badań przeprowadzonych na 250 tys. osach z chorobami serca, stwierdzono, że osoby otyłe miały mniej problemów z sercem niż osoby z prawidłowym współczynnikiem BMI. Badanie dowiodło, że dla naszego serca ważniejszy jest ruch nawet 3 razy po 30 minut w tygodniu, niż suche obliczenie BMI. Co prawda poruszone wcześniej kwestie nie umniejszają przydatności obliczania BMI, wskazują jedynie jego ograniczenia i fakt złożoności masy ciała, dlatego warto pamiętać, że BMI z pewnością nie jest wystarczające do określenia prawidłowej masy ciała przede wszystkim u osób z otyłością miejscową lub znacznymi zaburzeniami wagi.

(Video) Jak korzystać z siatek centylowych? Ocena masy ciała dziecka - Akademia Dietetyki #05

Jak sprawdzić czy współczynnik BMI się myli?

Podstawę do określenia prawidłowej masy ciała stanowi oznaczenie ilości tkanki tłuszczowej. Aby dokonać takiego pomiaru można skorzystać z analizy składu ciała, którą najczęściej wykonuje się podczas wizyty udietetyka jak również możemy to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnej wagi z funkcją mierzenia poziomu tkanki mięśniowej, kostnej, tłuszczowej, orazwody w organizmie. Dodatkowo można posłużyć się wskaźnikiem WHR (ang. waist-hip ratio), który umożliwia określenie rodzaju nadwagi: trzewna (brzuszna) typowa dla mężczyzn oraz udowo-pośladkowa (gynoidalna), charakterystyczna dla kobiet. WHR to inaczej stosunek obwodu talii do obwodu bioder, a w celu obliczenia wskaźnika należy obwód w talii (cm) podzielić przez obwód w biodrach (cm). W przypadku wyniku ≥ 0,8 u kobiet i ≥ 1,0 u mężczyzn oznaczaon otyłość brzuszną, a mniejsze wartości wskazują naotyłość pośladkowo-udową.

FAQs

Jak interpretować wyniki BMI? ›

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

To na co z pewnością należy zwrócić uwagę, to poprawne wpisanie danych albowiem wzrost zawsze podajemy w metrach, a więc dla przykładu nie 164, ale 1.64, a swoją wagę zawsze podajemy w kilogramach.

Jak obliczyć współczynnik BMI? ›

Obliczanie BMI opiera się o podzielenie masy ciała, podanej w kilogramach, przez kwadrat wysokości, mierzonej w metrach. Optymalnym i najbardziej pożądanym zakresem BMI dla dorosłych jest 18,5–24,99. To norma, która wiąże się z najmniejszym ryzykiem rozwinięcia się chorób na tle otyłości.

O czym informuje nas wskaźnik BMI? ›

BMI (ang. Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) jest wskaźnikiem, który jest obliczany przez porównanie wzrostu z masy ciała. Jego wartość jest pomocna w ocenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z nadwagą takich jak miażdżyca lub choroba niedokrwienna serca.

Jakie powinno być prawidłowe BMI? ›

Wskaźnik BMI

wartość prawidłową (18,5-24,9), nadwagę (25-29,9), otyłość (≥30) - otyłość I stopnia (do 34,9), otyłość II stopnia (do 39,9), otyłość III stopnia (powyżej 40).

Ile powinnam ważyć przy 170 cm wzrostu? ›

Granice wagowe według BMI dla podanego wzrostu wahają się w przedziale od 56,4 kg do 72 kg. Powinna Pani przybrać na wadze. Może spokojnie Pani przytyć przynajmniej 4-5 kg.

Jak obliczyć czy waga jest odpowiednia do wzrostu? ›

Jak prawidłowo obliczyć BMI? To niezwykle proste – wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Tak więc BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)².

Ile powinnam ważyć przy wzroście 160 kalkulator? ›

Witam, według BMI (wskaźnika masy ciała) masa ciała dla osoby mającej 160 cm wzrostu powinna mieścić się w zakresie 52-64 kg. Proszę jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie powinien być stosowany m.in. przez kobiety w ciąży i kulturystów.

Jaka waga przy 175 cm wzrostu? ›

Jeśli chodzi o mężczyzn to przy wzroście 175 cm, optymalną wagą będzie przedział 70-76 kg (co odpowiada BMI 22-24).

Jak obliczyć wiek metaboliczny kalkulator? ›

Jak obliczyć wiek metaboliczny?
 1. Kobiety: PPM = 655 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,68 x wiek).
 2. Mężczyźni: PPM = 66,5 + (13,75 x waga) + (5 x wzrost) – (6,78 x wiek).
13 Oct 2021

Kiedy jest niedowaga? ›

Oblicz swój wskaźnik BMI

17 - 18.49 - niedowaga. 18.5 - 24.99 - wartość prawidłowa. 25 - 29.99 - nadwaga. 30 - 34.99 - I stopień otyłości.

Dlaczego BMI nie jest idealny? ›

Dlaczego BMI nie jest wiarygodnym wskaźnikiem zdrowia? uwzględnia tylko dwie dane: wagę i wzrost, co nie pozwala wziąć pod uwagę proporcji poszczególnych tkanek w ciele (kości są gęstsze od mięśni, a mięśnie są gęstsze od tłuszczu).

Jak obliczyć idealną wagę? ›

Przyjmuje się, że wzór Broca jest miarodajny dla osób o wzroście nie mniejszym niż 160 cm i nie większym niż 190 cm.
 1. wzór Broca dla kobietnależna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100) x 0,85.
 2. wzór Broca dla mężczyznnależna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100) x 0,90.
11 Oct 2019

Ile powinno się ważyć przy wzroście 165 cm? ›

Zaczynamy od tego, że należną masę ciała obliczamy jak wyżej odejmując od wzrostu w centymetrach od 100 do 110 cm. Dla przykładu prawidłowa waga dla kobiety o wzroście 165= 165-105=60 kg.

Jakie BMI jest śmiertelne? ›

W większości badań najniższą umieralność stwierdza się u osób z BMI między 22 a 25, natomiast u osób w przedziale 18,5-22 jest ona wyzsza, stąd w grupie 18,5-25 umieralność mogła być zawyżona. A zatem, jak zauważą Heymsfield, nie wszystkie osoby z nadwagą lub otyłością pierwszego stopnia wymagają terapii odchudzającej.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 164 cm? ›

Idealna masa ciała dla kobiety o Pani wzroście to około 55 kg, natomiast masa ciała nadal będzie w normie, jeśli osiągnie Pani masę ciała w przedziale 54 - 60 kg.

Ile powinnam ważyć przy wzroście 167 kalkulator? ›

Idealna waga kobiety dla wzrostu (tabela)
WzrostIdealna waga kobieca
Do wzrostu 168 cm61.39 kg
Dla wzrostu 167 cm60.66 kg
Do wzrostu 165 cm59.21 kg
Do wzrostu 164 cm58.5 kg
16 more rows
8 May 2021

Ile powinno się ważyć przy wzroście 163 cm? ›

Twoja masa ciała powinna być nieco większa, aby BMI wynosiło przynajmniej 18,5, czyli masa ciała powinna się zwiększyć do minimum 50 kg.

Czy BMI zależy od wieku? ›

Prawidłowy wskaźnik BMI zależy od wieku i płci. Możesz by być naprawdę zadowolony, jeśli mieścisz się w tym przedziale, będąc kobietą pomiędzy 19 a 24 lub mężczyzną pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Oznacza to, że Twoja waga ciała i wzrost są w normie i znajdują się w idealnej harmonii.

Jaka waga przy 180 cm wzrostu? ›

A zatem zakres wagi dla mężczyzny o wzroście 180 cm może się wahać między 68 a 83 kg. Przy drobnej budowie waga powinna być niższa o około 10 procent i wynosić 68 kg. Natomiast przy sylwetce umięśnionej może to być nawet 83 kg.

Jak sprawdzić czy dobrze waży? ›

To bardzo proste. Wystarczy, że położysz na urządzeniu przedmiot, którego masa jest już określona i porównasz ją z wyświetlonym wynikiem. Może to być kilogram mąki, kilkulitrowa butelka wody w plastikowej butelce lub dwa kilogramy cukru. W przypadku tych produktów nie ma mowy o pomyłce.

Czy wskaźnik BMI jest wiarygodny? ›

Czy BMI jest wiarygodne? BMI nie zawsze jest zgodne z prawdą. Co prawda, wskazuje, w jakim zakresie się znajdujemy, ale nie mówi dokładnie o naszej budowie ciała, zawartości mięśni czy tkanki tłuszczowej. Stąd też nie pozwala dokładnie ocenić, czy ktoś ma nadwagę lub też jest na nią narażony.

Jakie BMI do wieku? ›

Wartość BMI oznaczająca prawidłową masę ciała nieznacznie różni się, w zależności od wieku badanej osoby i wynosi ona odpowiednio:
 • 19 – 24 lata: BMI 19 – 24.
 • 25 – 34 lata: BMI 20 – 25.
 • 35 – 44 lata: BMI 21 – 26.
 • 45 – 54 lata: BMI 22 – 27.
 • 55 – 64 lata: BMI 23 – 28.
31 Jul 2020

Jak obliczyć wiek metaboliczny kalkulator? ›

Jak obliczyć wiek metaboliczny?
 1. Kobiety: PPM = 655 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,68 x wiek).
 2. Mężczyźni: PPM = 66,5 + (13,75 x waga) + (5 x wzrost) – (6,78 x wiek).
13 Oct 2021

Czy nieprawidłowe BMI zawsze oznacza nieprawidłowa wagę i kłopoty ze zdrowiem? ›

Wskaźnik BMI to stosunek twojej wagi do wzrostu.

Według założeń autora, niskie BMI oznacza niedowagę, a wysokie – nadwagę (lub nawet otyłość). W obydwu przypadkach Quetelet założył, że nieprawidłowe BMI świadczy o problemach zdrowotnych (np. choroby serca lub zaburzenia metaboliczne).

Jak obliczyć prawidłową wagę dziecka? ›

Standardowo BMI jest wyliczane z prostego wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej.

Videos

1. Jak obliczyć średnią arytmetyczną?
(Statystyka ludzkim głosem)
2. Funkcja liniowa - praktyczny sposób na rysowanie wykresu
(Matemaks)
3. 6 klasa - Określanie współrzędnych geograficznych
(biedronka na globusie)
4. Oblicz ile gramów nadtlenku wodoru należy poddać rozkładowi zgodnie z równaniem 2H2O2 → 2H2O+O2
(No i już)
5. Kalkulator BMI - wzór na prawidłowe BMI
(Zombie Land)
6. Excel BMI (body mass index)
(Cesta na medicínu)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Kelle Weber

Last Updated: 08/22/2022

Views: 6176

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kelle Weber

Birthday: 2000-08-05

Address: 6796 Juan Square, Markfort, MN 58988

Phone: +8215934114615

Job: Hospitality Director

Hobby: tabletop games, Foreign language learning, Leather crafting, Horseback riding, Swimming, Knapping, Handball

Introduction: My name is Kelle Weber, I am a magnificent, enchanting, fair, joyous, light, determined, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.