Dokładny Kalkulator BMI dla dzieci i dorosłych (2022)

Jeśli chcesz poznać lepiej swój organizm i sprawdzić czy Twoja masa ciała jest prawidłowa, możesz zacząć od przeprowadzenia prostego obliczenia indeksu masy ciała (BMI), który stanowić może cenną wskazówkę w tym temacie. Oprócz samego kalkulatora znajdziesz tutaj wiele informacji na temat zastosowania wskaźnika BMI, jego interpretacji i sposobu na jego stabilizacje przez osiągnięcie i utrzymanie zdrowej, prawidłowej wagi.

Kalkulator BMI (wskaźnik BMI, to wskaźnik masy ciała wstosunku do wzrostu)

*Wymagane do uzupełnienia

Kalkulator BMI online

Witaj w naszym kalkulatorze BMI (Body Mass Index) online – dzięki temu prostemu narzędziu będziesz w stanie szybko i dokładnie określić swój indeks masy ciała, co może być pierwszym krokiem na Twojej drodze do kontrolowania swojej kondycji, zdrowia i odpowiedniej wagi.

(Video) Kalkulator BMI - Znajdź swoją idealną masę ciała

Wskaźnik BMI wykorzystuje informacje o Twoim wzroście i wadze, aby określić stosunek proporcji ciała i sprawdzić, czy waga jest na prawidłowym poziomie.

Wystarczy, że wypełnisz wszystkie pola w kalkulatorze, czyli podasz swój wiek, płeć, wzrost i wagę w kilogramach a my przedstawimy Ci Twój wskaźnik BMI oraz pomożemy zinterpretować wynik. Chociaż jest to zmienna niewystarczająca i jest jedynie podpowiedzią, to nieprawidłowe BMI wskazywać może na istniejące ryzyko wystąpienia udarów, miażdżycy czy chorób serca. Dlatego warto jest kontrolować swój indeks masy ciała i w razie wątpliwości wybrać się do lekarza internisty na konsultację.

Dokładny kalkulator BMI

Nasz kalkulator precyzyjnie określa indeks masy ciała (BMI) według matematycznego wzoru wyrażonego przez masę naszego ciała podzieloną przez nasz wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Wynikająca liczba jest wskazówką dotyczącą prawidłowości naszej aktualnej wagi.

Kalkulator BMI dla dorosłych

Kalkulator BMI dla dorosłych to wynikowa jedynie masy i wzrostu danej osoby i jest on wyrażony we wskaźniku, który wskazuje na to czy dana osoba jest otyła, jej waga jest w normie, czy też cierpi na niedowagę. Ale nawet w przypadku osób dorosłych występuje szereg zastrzeżeń do wyniku BMI. Należy pamiętać, ze indeks masy ciała nie jest dobrym miernikiem w przypadku kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób o rozbudowanej masie mięśniowej i nie należy go w tych sytuacjach stosować do kontroli naszej masy.

Kalkulator BMI - młodzież i dzieci

Kalkulator BMI nie jest właściwym miernikiem prawidłowej wagi dla osób poniżej 20 roku życia. Ciało w przypadku dzieci i młodzieży zmienia się zbyt dynamicznie i wpływa na nie zbyt wiele zmiennych, aby możliwe było wykorzystanie tej prostej metryki w ich przypadku.

W przypadku dzieci i młodzieży wykorzystujemy bardziej zaawansowane narzędzie, czyli siatki centylowe w połączeniu z BMI, co pozwala na lepsze określenie prawidłowości ich wagi. W przeciwieństwie do podstawowego wzoru na BMI, w przypadku osób młodszych bierzemy dodatkowo pod uwagę wiek i płeć. Wyniki interpretowane są zgodnie z tabelami percentylowymi (znanymi powszechnie jako tabele centylowe), które pozwalają na porównywanie wyników danego dziecka lub nastolatka ze średnią w populacji. W ten sposób określić możemy, że osoba z wynikiem ok. 50 percentyli jest w średniej populacyjnej. Prawidłowy wynik to taki, który mieści się pomiędzy 25 a 85 percentyli. Wynik powyżej 85 percentyli wskazuje na nadwagę, a powyżej 95 percentyli na otyłość dziecka lub nastolatka.

(Video) SPRAWDZAJ WSKAŹNIKI BMI I WHR

Jak interpretować wyniki BMI dla młodzieży i dzieci?

Klasyfikacja Wartość
Niedowaga < 5 percentyli
Szczupłość 5 ÷ poniżej 25 percentyli
Waga prawidłowa 25 ÷ poniżej 85 percentyli
Nadwaga 85 ÷ poniżej 95 percentyli
Otyłość ≥ 95 percentyli

Interpretacja wyników kalkulatora BMI

W najogólniejszej interpretacji dorosła osoba o wskaźniku BMI pomiędzy 19 i 24 posiada prawidłową wagę. Wyniki niższe niż 19 oznaczają niedowagę, a powyżej 24 – nadwagę. Wyniki powyżej 30 to już otyłość i zdecydowanie sygnał, że warto jest zadbać o obniżenie wyniku jak najszybciej. Otyłość może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów z układem krwionośnym, stawami, miażdżycą itp. Więc nie warto jest ignorować wyników BMI na nią wskazujących.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję, [zastosuj dietę dostosowaną do Twoich parametrów] bez głodzenia się i efektu jo-jo.

Wskaźnik BMI w normie

Gratulacje! Jeśli twój wskaźnik BMI wynosi pomiędzy 19 a 24 w przypadku kobiet lub 20-25 w przypadku mężczyzn, to Twoja waga jest w normie. Oznacza to, że Twoje starania by utrzymać wagę, fizyczna aktywność i zbilansowana dieta dają efekty i możesz skupić się na zachowaniu aktualnej wagi minimalizując ryzyka wielu zdrowotnych kłopotów.

Warto w takim przypadku regularnie wracać do kalkulatora BMI i sprawdzać swój wynik, aby w razie nieoczekiwanej zmiany móc stosunkowo łatwo wyregulować naszą wagę za pomocą skorygowanego jadłospisu lub programu ćwiczeń.

Kiedy Kalkulator BMI pokazuje nadwagę?

Jeśli twój wskaźnik BMI wynosi pomiędzy 25 i 29 (kobiety) lub pomiędzy 26-30 (mężczyźni) oznacza to, że masz nadwagę. Pamiętaj jednak, że fakt, iż ważysz trochę za dużo to nie koniec świata! Nie oznacza to również choroby czy niskiej sprawności. Osoby z nadwaga mają podwyższone ryzyko niektórych chorób, ale skorzystanie z porady dietetyka lub [właściwie dobrana dieta online] szybko pozwolą poprawić Twoje samopoczucie, kondycję i zdrowie. Podjęcie odpowiednich działań na tym etapie pozwoli bez ogromnego wysiłku powrócić do prawidłowej wagi i odciążyć organizm.

(Video) Kalkulator BMI - wzór na prawidłowe BMI

Otyłość i skrajna otyłość (bardzo wysoki wskaźnik BMI)
Kiedy nasze BMI przekroczy wartość 30 punktów, według norm Światowej Organizacji Zdrowia), mówimy o otyłości i skrajnej otyłości. Problem otyłości i związanych z nią zaburzeń i chorób dotyczy niestety coraz większej części społeczeństwa. Spowodowane to jest zarówno siedzącym trybem pracy i życia, jak i zalewem mało wartościową, wysokokaloryczną żywnością naszych półek sklepowych jak i popularnych restauracji typu ‘fast food’.

Chociaż wysoki wskaźnik BMI nie oznacza automatycznie, że jesteśmy chorzy, to zdecydowanie zachęcamy, aby w takim przypadku udać się na wizytę do lekarza internisty, w celu kontroli naszego zdrowia, zwłaszcza naszego ciśnienia i kompleksowego badania krwi, aby upewnić się czy masa naszego ciała nie wpłynęła negatywnie na nasze zdrowie.

W przypadku bardzo wysokiego wskaźnika BMI zachęcamy do pozbycia się części kilogramów. Niezawodną metodą, którą stosować można w sposób zdrowy i zgodnie z wytycznymi lekarza i dietetyka jest ograniczenie dostarczanej organizmowi energii, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wskazuje na to nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Rozsądne podejście do kwestii diety i obniżania wskaźnika BMI to jedyny sposób, który nie skończy się rozczarowaniem i efektem jo-jo. Utrata wagi to proces, który wymaga od nas nieco cierpliwości natomiast jest też ogromnie satysfakcjonujący.

Kiedy kalkulator BMI pokazuje niedowagę?

Za niski wskaźnik BMI, czyli sytuacja, w której kalkulator BMI wskazuje poniżej 19 punktów u kobiet i poniżej 20 punktów u mężczyzn, może nieść za sobą równie poważne konsekwencje, co choroby towarzyszące wielu osobom otyłym. Cześć osób z niedowaga cierpli na fizyczne kłopoty takie jak nadczynność tarczycy, pasożyty przewodu pokarmowego czy cukrzyca. Niestety często przyczyną jest niedostarczanie wystarczającej ilości pożywienia do organizmu (głodzenie się, zbyt małe posiłki itp.) i w przypadku psychologicznych zaburzeń dotyczących żywienia zdecydowanie należy natychmiast udać się do lekarza internisty oraz psychologa żywienia, jako ze stanowi to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia. Przy wsparciu specjalistów i bliskich możliwe jest ustabilizowanie wagi i powrót do właściwych nawyków żywieniowych oraz odpowiedniego wskaźnika BMI.

Jak osiągnąć i utrzymać prawidłowy wynik wskaźnika BMI?

Osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego wskaźnika BMI to zazwyczaj kombinacja całego zestawu aktywności, jakie podjąć możemy na co dzień.

(Video) Jak korzystać z siatek centylowych? Ocena masy ciała dziecka - Akademia Dietetyki #05

Zbilansowana, zdrowa dieta – niezwykle istotne jest, aby w czasie odchudzania się nie tylko dbać o deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż dziennie spalamy, ale również aby nasz jadłospis był zbilansowany pod względem makroelementów i wielu innych składników wspomagających dietę, ale też budujące naszą odporność i poprawiające ogólne samopoczucie. Codzienne komponowanie takiego jadłospisu może być wyzwaniem nawet dla doświadczonych osób, dlatego jednym z polecanych rozwiązań jest [dieta dostępna online dopasowana do naszych parametrów i celów].

Aktywność fizyczna – to nie tylko sposób na wsparcie naszych starań, by zrzucić zbędne kilogramy, ale również fantastyczny sposób na poprawę naszego nastroju, ze względu na produkcję endorfin (hormonu szczęścia) oraz zwiększenie energii każdego dnia!

Self-care, czyli czas na odpoczynek – aby nasza walka o zdrowie mogła przynieść efekty, musimy też znaleźć czas na odpowiednią ilość snu oraz zarezerwować każdego dnia chwilę tylko dla siebie, aby uspokoić myśli i zrobić coś dla siebie. Wbrew pozorom, jest to równie ważne, co dieta czy ćwiczenia, bo z chwil odpoczynku czerpiemy siłę i motywację do naszych działań.

Woda – tak, to nie pomyłka! Woda odpowiedzialna jest za transport wartości odżywczych, pozbywanie się toksyn z organizmu i wiele innych kluczowych procesów, również tych niezwykle istotnych dla naszego obniżania lub utrzymywania właściwego wskaźnika BMI. Dlatego każdego dnia powinniśmy wypijać odpowiednią dla naszego organizmu ilość wody, aby przyspieszać i wspierać pożądane procesy, w tym proces chudnięcia.

Jakie są korzyści płynące z utrzymywania właściwego BMI?

Dzięki regularnemu korzystaniu z kalkulatora BMI dla dorosłych, możemy kontrolować naszą wage i bez wysiłku utrzymywać jego prawidłowy wynik. A dlaczego warto?

Utrzymywanie odpowiedniej wagi to ulga dla naszego układu mięśniowo-szkieletowego, czyli mniej kilogramów do dźwigania! To oznacza na przykład mniej problemów ze stawami i kolanami oraz ulgę dla naszych pleców po całym dniu pracy i wysiłku.

(Video) Samobadanie i samokontrola - czy to ma sens? Jak obliczyć BMI? Jak badać jądra? Samobadanie zdrowia.

Prawidłowa waga, to również ograniczanie ryzyka chorób układu krwionośnego, a zdrowa dieta to mniejsze ryzyko cukrzycy i wielu innych chorób.

Prawidłowe BMI to wreszcie lepsze samopoczucie i więcej energii każdego dnia, dlatego warto sprawdzać nasz wynik w kalkulatorze i pilnować jego odpowiedniego poziomu, aby dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją dla siebie i dla swoich bliskich!

A jeśli wynik nie jest zadowalający i zdecydujesz się pozbyć nadprogramowych kilogramów, to pamiętaj, by robić to w sposób przemyślany, korzystając z diety dopasowanej do Twojego organizmu i z możliwością konsultacji z dietetykiem czy trenerem.

FAQs

Jak obliczyć BMI dziecka 12 lat? ›

Standardowo BMI jest wyliczane z prostego wzoru, w którym masa ciała w kilogramach dzielona jest przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi drugiej.

Ile powinien ważyć 12 latek kalkulator? ›

Zalecany wzrost 12 letniego dziecka wynosi od 139 do 167 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 140-165 centymetrów, a chłopców 139-167 centymetrów. Zalecana waga dla dziecka 12 letniego to 30-67 kg. Przy czym idealna waga dla dziewczynek to 30-62 kilograma, a chłopca 30-67 kg.

Jakie BMI dla 10 latki? ›

Jak obliczyć wskaźnik BMI dla dzieci? ›

BMI u dzieci - jak obliczyć? Normy i interpretacja
  1. Spis treści.
  2. BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała) to uniwersalny wskaźnik sugerujący stan odżywienia organizmu – od niedowagi po otyłość różnego stopnia. ...
  3. BMI = masa ciała [kg] / wzrost2 [m2]
31 May 2022

Jakie BMI dla 13 latka? ›

Wynik 50 jest najlepszy - to ta wartość, która jest w Toim przedziale wiekowym najczęstsza.

Ile powinna ważyć 11 latką kalkulator? ›

Zalecany wzrost 11 letniego dziecka wynosi od 134 do 160 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 135-160 centymetrów, a chłopców 134-160 centymetrów. Zalecana waga dla dziecka 11 letniego to 27-59 kg. Przy czym idealna waga dziewczynek to 27-51 kilograma, a chłopca 27-59 kg.

Ile waży 13 letnie dziecko? ›

Zalecany wzrost 13 letniego dziecka wynosi od 145-175 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 147-170 centymetrów, a chłopców 145-175 centymetrów. Idealna waga dla dziewczynek w wieku 13 lat to 35-66 kilograma, a dla chłopców 33-75 kg.

Jakie BMI powinna mieć 11 latka? ›

Wskaźnik BMI dal Pani córki wynosi 17,6 co dla dorosłej kobiety byłoby zdecydowanie za nisko, ale dla dziewczynki w wieku lat 11 jest zupełnie do przyjęcia (na siatkach centylowych wartość ta znajduje się nieco powyżej 50 kanału centylowego).

Czy moja waga jest dobra? ›

Zdrowy dorosły człowiek o prawidłowym stosunku wagi do wzrostu ma wskaźnik w granicach 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 informuje o niedowadze. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę. Współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość.

Ile powinna ważyć 14 latek? ›

Zgodnie z aktualnymi normami żywienia człowieka zalecana masa ciała w tym przypadku wynosi około 53 kg.

Ile powinno się ważyć w wieku 9 lat? ›

9 letnie dziecko powinno mieć od 124 do 147 centymetrów wzrostu. Średni wzrost 9-letniej dziewczynki wynosi 124-147 centymetrów, a chłopca od 124 do 147 centymetrów. 9 letnie dziecko powinno ważyć między 22 a 48 kilogramów. Średnia waga 9-letniej dziewczynki to 22-45 kilogramów, a chłopca 22-48 kilogramów.

Jakie BMI powinna mieć 14 latka? ›

Wystarczy podzielić masę wyrażoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach, a wynik porównać z określonymi przez specjalistów wartościami. Wynik poniżej 18,5 to niedowaga, od 18,5 do 25 - wartość prawidłowa, od 25 do 30 - nadwaga, a powyżej 30 - otyłość.

Ile powinnam ważyć przy 170 cm wzrostu? ›

Granice wagowe według BMI dla podanego wzrostu wahają się w przedziale od 56,4 kg do 72 kg. Powinna Pani przybrać na wadze. Może spokojnie Pani przytyć przynajmniej 4-5 kg.

Jaka waga do wzrostu i wieku? ›

Wzór Broca

Obecnie stosuje się zmodyfikowaną wersją wzoru z uwzględnieniem płci. Wór zakłada, że: należna masa ciała dla kobiet w kg = wzrost [cm] – 100) x 0,85, należna masa ciała dla mężczyzn wynosi w kg = wzrost [cm] – 100) x 0,90.

Ile powinnam ważyć przy wzroście 160 kalkulator? ›

Witam, według BMI (wskaźnika masy ciała) masa ciała dla osoby mającej 160 cm wzrostu powinna mieścić się w zakresie 52-64 kg. Proszę jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie powinien być stosowany m.in. przez kobiety w ciąży i kulturystów.

Ile powinien mieć wzrostu 14 latek? ›

Tabela prawidłowego wzrostu i wagi dziecka od 2. roku życia
DziewczynkiChłopcy
1439 – 69151 – 182
1542 – 71158 – 186
1644 – 72165 – 189
1745 – 72166 – 190
14 more rows
21 Nov 2019

Ile powinna ważyć 14 latka przy wzroście 170? ›

Optymalną wagą przy tym wzroście będzie między 50 a 60 kg. Jednak ze względu na młody wiek różnica zarówno w górę jak i w dół nie musi świadczyć o jakichkolwiek nieprawidłowościach.

Czy wiek ma wpływ na BMI? ›

Wskaźnik BMI nie uwzględnia wieku, płci, zawartości tkanki tłuszczowej czy stopnia wytrenowania.

Ile powinna ważyć 12 latka przy wzroście 150 cm? ›

Idealnie dopasowana waga (50 centyl) to 43 kg.

Ile powinna ważyć 12 latka przy wzroście 161? ›

Jeśli chodzi o masę ciała należną do wieku to w przypadku 12-letniej dziewczynki optymalna masa ciała powinna znajdować się w przedziale 35-50 kg.

Ile powinna ważyć 10 latka przy wzroście 146? ›

Średni wzrost 10 latka to 128-154 centymetry. Jeśli zaś chodzi o wagę, ciężar ciała chłopca 10 letniego powinien mieścić się w zakresie 25-53 kilogramy. Bilans 10 latka jest badaniem profilaktycznym, które pozwala ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Czy 15 latek może zostać sam w domu na noc? ›

Kiedy więc dzieci mogą zostać same w domu? Zgodnie z przepisami, jest to możliwe wówczas, gdy ukończą one 7. rok życia. Eksperci wskazują jednak na graniczny wiek wynoszący 10, a nawet 13 lat.

Ile powinno się ważyć w wieku 14 lat 160 cm? ›

Prawidłowa masa ciała powinna mieścić się między 25 a 85 centylem, co przy podanym wzroście odpowiada masie ciała między 45 a 59 kg.

Ile powinna ważyć 11 latka o wzroście 145 cm? ›

Za normę przyjmuje się wartości 19,5-24,9 kg/m2.

Ile powinna ważyć 10 latka przy wzroście 147 cm? ›

Dla dziewięcioletniego ucznia szkoły podstawowej norma ta wynosi 124 do 147 centymetrów wzrostu oraz wagę między 22 a 48 dla chłopców oraz, dla dziewczynek 22 do 45 kilogramów, przy tym samym wzroście. Zgodny z tabelą wzrost 10 latka to 128 do 154 centymetrów.

Co hamuje wzrost u nastolatków? ›

Prawidłowy wzrost powinien mieścić się w przedziale 139-167 cm. Czasem jednak wysokość dziecka odbiega od normy i pojawia się pytanie: co hamuje wzrost u nastolatków? Przyczyny mogą być różne, m.in. niedobór GH, niedoczynność tarczycy czy też wrodzony zespół Turnera.

Ile powinna ważyć 10 latka przy wzroście 150? ›

Normalny wskaźnik BMI dla twojego wieku to : 15 - 21 kg/m2. Witam, Twoja masa ciała wg siatek centylowych wskazuje na przedział między 25 a 50 centylem (około 45 centyl) oznacza to, iż Twoja waga jest w normie. Pozdrawiam.

Jakie BMI zagraża życiu? ›

„Wiedzieliśmy, że jego wysokość związany jest z ryzykiem zgonu, ale do tej pory nie było badań koncentrujących się na powiązaniach z umieralnością z konkretnych powodów. BMI powyżej 25 jest powiązane z większością raków, chorób układu krążenia i oddechowego oraz nerek i wątroby” – dodaje.

Jaka waga przy 168 cm wzrostu? ›

Witam, zakres prawidłowej masy ciała przy wzroście 168 cm to 56-70 kg.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 164 cm? ›

Idealna masa ciała dla kobiety o Pani wzroście to około 55 kg, natomiast masa ciała nadal będzie w normie, jeśli osiągnie Pani masę ciała w przedziale 54 - 60 kg.

Czy 162 cm wzrostu to mało? ›

162 cm - dokładnie tyle mierzy statystyczna uczestniczka badania. To konkretny wynik, który nie bierze pod uwagę naszych oczekiwań, ale wyłącznie twarde dane. Oznacza to, że większość przedstawicielek płci pięknej mieści się właśnie w tej normie +/- kilka centymetrów.

Ile powinna ważyć 13 latka przy wzroście 164 cm? ›

Twój BMI odniesiony do siatek centylowych dla 13-latków mieści się w kanale między 15 a 5 centylem, zatem wynik wskazuje na zbyt małą masę ciała w stosunku do wzrostu. Powinnaś przytyć przynajmniej 5-7 kg, by ważyć co najmniej 50-52 kg.

Ile powinno ważyć dziecko w wieku 14 lat przy wzroście 162? ›

Przyjmuje się, że optymalna waga dla osób o wzroście 162 cm waha się w granicach 53 kg do 66 kg.

Ile powinna ważyć 10 latka przy wzroście 135? ›

Prawidłowa waga i wzrost
wiek dzieckawaga w kgwzrost w cm
7 lat18-34113-135
8 lat20-40119-141
9 lat22-45124-147
10 lat25-50128-153
8 more rows
16 Mar 2021

Ile powinien ważyć 8 latek Przy wzroście 140? ›

8 letnie dziecko waży zwykle od 20 do 41 kilogramów. Dziewczynka powinna ważyć od 20 do 40 kilogramów, a chłopiec 20-41 kilogramów. Dzieci w wieku 8 lat mają średnio 130 centymetrów wzrostu. Wzrost dziewczynki powinien wynosić od 119 do 141 centymetrów, a chłopca od 120 do 140 centymetrów.

Ile powinna ważyć dziewczynka w wieku 10 lat? ›

Według siatek centylowych dziewczynka w wieku 10 lat mająca 144 cm wzrostu powinna ważyć mniej więcej około 30-40 kg, by waga była proporcjonalna do wzrostu. Nie oznacza to jednak, że w tym wieku nie możesz ważyć nieco więcej.

Ile powinna ważyć 16 latka? ›

Prawidłowa waga 16-latka uzależniona jest głównie od jego wzrostu. Siatki centylowe podają, że zakres szerokiej normy (10-90 centyl) dla osób w tym wieku wynosi 53-78kg.

Ile powinna ważyć 14 latka przy wzroście 155? ›

Witam, Masa ciała 14-letniej dziewczynki, o podanym przez Ciebie wzroście, nie powinna przekraczać ok. 56 kg (BMI nie przekracza wtedy 90 centyla na siatce centylowej).

Ile powinnam ważyć jako nastolatka? ›

Oznacza to, że zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni czy tak wysokie wartości masy ciała i wzrostu nie mają etiologii chorobowej. Odpowiadając na Twoje pytanie, idealna masa ciała dla Twojego wzrostu i wieku powinna wynosić około 60 kg.

Jak się liczy BMI u nastolatków? ›

BMI= waga (kg) / wzrost2 (m)

Do wyliczenia wskaźnika BMI potrzebujemy znać swoją wagę (wyrażoną w kilogramach) oraz wzrost (wyrażony w metrach). Następnie wagę należy podzielić przez wzrost do kwadratu.

Jaki jest wzór na obliczenie BMI? ›

Obliczenie BMI jest bardzo proste, a wystarczy do wzoru podstawić tylko dwie informacje - swoją wagę, oraz wzrost wyrażony w metrach. Wzór na BMI wygląda następująco: należy podzielić swoją wagę przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.

Ile powinnam ważyć jako nastolatka? ›

Oznacza to, że zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem pediatrą, który oceni czy tak wysokie wartości masy ciała i wzrostu nie mają etiologii chorobowej. Odpowiadając na Twoje pytanie, idealna masa ciała dla Twojego wzrostu i wieku powinna wynosić około 60 kg.

Jak obliczyć wiek metaboliczny kalkulator? ›

Jak obliczyć wiek metaboliczny?
  1. Kobiety: PPM = 655 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,68 x wiek).
  2. Mężczyźni: PPM = 66,5 + (13,75 x waga) + (5 x wzrost) – (6,78 x wiek).
13 Oct 2021

Ile powinnam ważyć przy 170 cm wzrostu? ›

Granice wagowe według BMI dla podanego wzrostu wahają się w przedziale od 56,4 kg do 72 kg. Powinna Pani przybrać na wadze. Może spokojnie Pani przytyć przynajmniej 4-5 kg.

Jakie BMI powinna mieć 14 latka? ›

Wystarczy podzielić masę wyrażoną w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach, a wynik porównać z określonymi przez specjalistów wartościami. Wynik poniżej 18,5 to niedowaga, od 18,5 do 25 - wartość prawidłowa, od 25 do 30 - nadwaga, a powyżej 30 - otyłość.

Ile powinnam ważyć przy wzroście 160 kalkulator? ›

Witam, według BMI (wskaźnika masy ciała) masa ciała dla osoby mającej 160 cm wzrostu powinna mieścić się w zakresie 52-64 kg. Proszę jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie powinien być stosowany m.in. przez kobiety w ciąży i kulturystów.

Jakie BMI do wieku? ›

Wartość BMI oznaczająca prawidłową masę ciała nieznacznie różni się, w zależności od wieku badanej osoby i wynosi ona odpowiednio:
  • 19 – 24 lata: BMI 19 – 24.
  • 25 – 34 lata: BMI 20 – 25.
  • 35 – 44 lata: BMI 21 – 26.
  • 45 – 54 lata: BMI 22 – 27.
  • 55 – 64 lata: BMI 23 – 28.
31 Jul 2020

Jak obliczyc BMI na kalkulatorze? ›

W celu sprawdzenia, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, musi uwzględnić wagę, wzrost oraz płeć. Wynik w kalkulatorze BMI otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach. Uwzględnia się również, czy indeks oblicza kobieta, czy mężczyzna.

Jaka waga do wzrostu i wieku? ›

należna masa ciała dla kobiet w kg = wzrost [cm] – 100) x 0,85, należna masa ciała dla mężczyzn wynosi w kg = wzrost [cm] – 100) x 0,90.

Czy moja waga jest dobra? ›

Zdrowy dorosły człowiek o prawidłowym stosunku wagi do wzrostu ma wskaźnik w granicach 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 informuje o niedowadze. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę. Współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość.

Ile waży 13 letnie dziecko? ›

Zalecany wzrost 13 letniego dziecka wynosi od 145-175 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 147-170 centymetrów, a chłopców 145-175 centymetrów. Idealna waga dla dziewczynek w wieku 13 lat to 35-66 kilograma, a dla chłopców 33-75 kg.

Jaki jest średni wzrost 13 latka? ›

Tabela prawidłowego wzrostu i wagi dziecka od 2. roku życia
DziewczynkiChłopcy
1025 – 50128 – 154
1127 – 51134 – 160
1230 – 62139 – 167
1335 – 66145 – 175
14 more rows
21 Nov 2019

Jaki jest mój wiek biologiczny? ›

Badanie telomerów wykonuje się w celu określenia ich długości w leukocytach krwi osoby badanej, co pomaga określić jej rzeczywisty wiek biologiczny oraz jest markerem jakości procesu starzenia, tzw. "zdrowego starzenia".

Jak cofnąć wiek biologiczny? ›

Naukowcom udało się cofnąć wiek biologiczny badanych osób aż o 2,5 roku. Wszystko przy pomocy koktajlu trzech leków. Prace kalifornijskich naukowców sugerują, że może być możliwe odwrócenie zegara epigenetycznego organizmu, który mierzy wiek biologiczny danej osoby.

Co zrobić żeby przyspieszyć metabolizm? ›

Aktywność fizyczna

Liczbę spalanych kalorii można w pewnym stopniu kontrolować poprzez aktywność fizyczną. NHS sugeruje, że dobrym sposobem na przyspieszenie metabolizmu są ćwiczenia aerobowe, np. jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. Najlepiej byłoby trenować przez minimum 150 minut w tygodniu.

Videos

1. Jak PRAWIDŁOWO Obliczyć Zapotrzebowanie Kaloryczne *współczynnik aktywności*
(Piotr 'Szmexy' Tomaszewski)
2. Otyłość u dzieci - wskaźnik BMI
(Portal Zdrowia Dziecka)
3. Co to jest BMI?
(Szpital z Magdą)
4. Czy masa ciała i BMI mają znaczenie?
(Ewa Pewniak)
5. Jak powinny żywić się dzieci ? - Rozmowa z dietetykiem Darią Dobkowską-Szefer
(Klub Karate Kyokushin TOSHI)
6. Insulinooporność u dzieci i dorosłych. Czas zakończyć epidemię.
(Bracia Rodzeń)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Chrissy Homenick

Last Updated: 01/08/2023

Views: 6178

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Chrissy Homenick

Birthday: 2001-10-22

Address: 611 Kuhn Oval, Feltonbury, NY 02783-3818

Phone: +96619177651654

Job: Mining Representative

Hobby: amateur radio, Sculling, Knife making, Gardening, Watching movies, Gunsmithing, Video gaming

Introduction: My name is Chrissy Homenick, I am a tender, funny, determined, tender, glorious, fancy, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.