Kalkulator BMR - czym jest zapotrzebowanie kaloryczne? Co może mieć wpływ na wynik? (2022)

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Autor

Anna Rajczak

Konsultacja merytoryczna:Lek. Aleksandra Witkowska

(Video) Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Ile jeść kalorii? Co to ppm i bmr?
ten tekst przeczytasz w 5 minut

Podstawowa przemiana materii (PPM vel BMR) to minimalne tempo przemiany materii zachodzącej w organizmie każdego z nas, konieczne do podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, wzrost oraz regeneracja komórek, praca serca czy utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Sprawdzamy, jak obliczyć prawidłowo zapotrzebowanie kaloryczne.

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

 • Kalkulator BMR — jak działa?
 • Kalkulator BMR — komu się przydaje?
 • Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?
 • Kalkulator BMR – porównanie
 • Kalkulator BMR — metoda Katch-McArdle
 • Kalkulator BMR — co może mieć wpływ na wynik?
 • Kalkulator BMR — co może mieć wpływ na przemianę materii?
 • Kalkulator BMR a dobowe zapotrzebowanie kaloryczne
 • Kalkulator BMR — typy budowy
 • Kalkulator BMR a odchudzanie

Kalkulator BMR — jak działa?

Kalkulator BMR (Basal Metabolic Rate) jest specjalnym wskaźnikiem wykorzystywanym przy obliczeniu minimalnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Do obliczeń wykorzystywane są indywidualne dane, w tym waga, wzrost, wiek oraz płeć. Ważne są również dane dotyczące aktywności fizycznej oraz częstotliwości wykonywania ćwiczeń.

Kalkulator BMR — komu się przydaje?

Kalkulator BMR jest narzędziem, które zazwyczaj wykorzystywane jest przez osoby, które chciałyby zmniejszyć wagę bądź zwiększyć masę. Znając liczbę przyjmowanych kalorii, można indywidualnie ustalić, czy powinniśmy przyjmować ich mniej bądź więcej, w zależności od rezultatów, które chcemy osiągnąć.

 1. Zobacz też: Ćwiczenia na kręgosłup

Choć kalkulator BMR jest przydatnym wskaźnikiem, nie powinien on być wykorzystywany przez osoby starsze, kobiety w ciąży lub młodzież. W tych przypadkach to lekarz prowadzący bądź dietetyk powinien ustalić, czy dana osoba może wprowadzić zmiany w codziennym menu, by zmniejszyć lub zwiększyć masę.

Do kontrolowania BMR oraz innych wskaźników związanych z masą ciała wykorzystać można wagę analityczną dostępną do zakupu przez Medonet MArket. Urządzenia tego rodzaju pozwalają też na ocenę wieku biologicznego czy określenie zawartości wody i tłuszczu w organizmie.

(Video) Jak PRAWIDŁOWO Obliczyć Zapotrzebowanie Kaloryczne *współczynnik aktywności*

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Aby wstępnie oszacować zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka, wystarczy pomnożyć masę ciała przez 24 (wartość odnosząca się do doby). Przykładowo, osoba ważąca 60 kg potrzebuje około 1440 kcal dziennie. Niestety już na pierwszy rzut oka widać, że wynik jest mało dokładny – wszak dwie osoby, ważące tyle samo, mogą mieć odmienne zapotrzebowanie na kalorie. Licząc wskaźnik BMR, należy uwzględnić indywidualne predyspozycje osobnicze, m.in. wzrost, wiek i płeć. Uzyskanie precyzyjnych wartości wymaga zastosowania wzoru Mifflina-St Jeora.

Zapotrzebowanie kaloryczne - wzór dla kobiet:

BMR = (9,99 x waga) + (6,25 x wzrost) – (4,92 x wiek) – 161

Zapotrzebowanie kaloryczne wzór dla mężczyzn:

BMR = (9,99 x waga) + (6,25 x wzrost) – (4,92 x wiek) + 5

Wzrost – [cm]

Waga – [kg]

Kalkulator BMR – porównanie

Dla zobrazowania różnic w zapotrzebowaniu kalorycznym – między trzema dorosłymi osobami ważącymi 70 kg – wykonajmy przykładowe obliczenia:

1 osoba – 45-letnia kobieta, 165 cm wzrostu

2 osoba – 20-letni mężczyzna, 175 cm wzrostu

(Video) Jak Obliczyć Zapotrzebowanie Kaloryczne? | Q&A

3 osoba – 65-letnia kobieta, 160 cm wzrostu

BMR pierwszej osoby wynosi 1348 kcal, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny to 1699 kcal, zaś najstarsza kobieta potrzebuje zaledwie 1218 kcal. Stosując pierwszy, uproszczony wzór, każda z tych osób otrzymałaby informację, że jej minimalne zapotrzebowanie kaloryczne to 1680 kcal. Najbliższą prawdy informację uzyskałby mężczyzna, którego waga – w odniesieniu do wzrostu – jest prawidłowa. Kobiety mają natomiast nadwagę.

Zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet jest nieco niższe, co należy uwzględnić, szacując wskaźnik BMR.

 1. Sprawdź również: Jak przestać tyć?

Kalkulator BMR — metoda Katch-McArdle

Poza metodą Mifflin-St Jeor, która jest modyfikacją metody Harrisa-Benedicta powstałej już w 1918 r., istnieje również metoda Katch-McArdle, która jest najdokładniejsza. Pomiar zapotrzebowania kalorycznego w tym wypadku jest taki sam zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn:

370 + (21,6 x masa mięśniowa ciała w kg)

Kalkulator BMR — co może mieć wpływ na wynik?

Na wartość BMR wpływa wiele czynników, których uwzględnienie we wzorze – choćby najbardziej rozbudowanym – jest niemożliwe. Bardzo istotną rolę odgrywają: stosunek zawartości tkanki tłuszczowej do tkanki mięśniowej, ogólny stan zdrowia i stan fizjologiczny organizmu, a także predyspozycje genetyczne i tryb życia. Osoby uprawiające sporty i żyjące aktywnie potrzebują więcej kalorii niż ludzie prowadzący bierny tryb życia. Wartości kaloryczne, determinujące podaż energii, nie są stałe. Aby mieć pewność, że dobrze wyznaczyliśmy wskaźnik BMR, należy skonsultować się z dietetykiem.

Warto pamiętać

BMR nie jest wskaźnikiem, na którego podstawie powinniśmy planować dzienny jadłospis. To tylko baza do stworzenia spójnej diety uwzględniającej wydatek energetyczny związany z podejmowaną aktywnością fizyczną.

Kalkulator BMR — co może mieć wpływ na przemianę materii?

W przypadku obliczania BMR należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które nie są uwzględniane podczas badania, ale jednocześnie mają niebagatelny wpływ na przemianę materii. Dotyczy to przede wszystkim:

(Video) Kalkulator kalorii? Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Totalne bzdury...

 1. genetyki (metabolizmu);
 2. płci;
 3. diety;
 4. hormonów.

Kalkulator BMR a dobowe zapotrzebowanie kaloryczne

W przypadku kalkulatora BMR należy również wspomnieć o dobowym zapotrzebowaniu kalorycznym, czyli CPM (całkowitej przemianie materii, która uwzględnia aktywność fizyczną). Wzór na CPM wygląda następująco:

BMR x wartość aktywności

Aby obliczyć wartość aktywności, można posłużyć się poniższymi danymi:

 1. 1,2 - brak aktywności fizycznej;
 2. 1,3 - 1,4 - praca siedząca z uwzględnieniem 1-2 treningów w tygodniu;
 3. 1,5 - 1,6 - praca siedząca z uwzględnieniem 3-4 treningów w tygodniu;
 4. 1,7 - 1,8 - praca fizyczna z uwzględnieniem 3-4 treningów w tygodniu;
 5. 1,9 - 2,2 - średnia dotycząca osób zawodowo uprawiających sport.

Jeśli zamierzamy przejść na dietę redukcyjną, od wartości CPM powinniśmy odjąć 200-300 kalorii, natomiast przy diecie na masę mięśniową — dodać 200-300 kalorii.

 1. Dowiedz się więcej: Jak schudnąć z ud?

Kalkulator BMR — typy budowy

Wyróżniamy trzy typy budowy sylwetki:

 1. ektomorfik — osoba szczupła z długimi kończynami, która ma trudności z przybraniem masy mięśniowej;
 2. endomorfik — osoba, która ma grube kości i trudności ze zrzuceniem wagi;
 3. mezomorfik — osoba, która może szybko schudnąć, ale jednocześnie ma problemy z rozbudowaniem masy mięśniowej.

Kalkulator BMR a odchudzanie

W przypadku diety redukcyjnej nie należy się spieszyć. To bardzo ważna zasada, która pozwoli uniknąć niepożądanego efektu jo-jo. Zrzucanie wagi należy rozpocząć od obcięcia 200 kalorii dziennie, a w następnych dniach (tygodniach) zdecydować się na zredukowanie liczby kalorii nawet o 1000. Tylko w ten sposób dieta redukcyjna może przynieść pożądane efekty.

Uwaga

Należy pamiętać, by zredukować ilość przyjmowanych cukrów prostych do minimum, ale jednocześnie nie zapominać o dostarczeniu organizmowi niezbędnej do funkcjonowania energii.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

(Video) Jak ułożyć skuteczną dietę ? * obliczyć kalorie i makroskładniki*

 • BMR
 • zapotrzebowanie kaloryczne
 • przemiana materii
 • dieta
 • PPM
 • kalkulator BMR
Rekomendowane dla Ciebie
 • Mniej kaloryczna dieta może pomóc dłużej zachować płodność Ograniczenie kalorii w diecie mogłoby przedłużać płodność kobiet i zapobiegać zaburzeniom genetycznym, które pojawiają się w komórkach jajowych w miarę starzenia...
 • Dieta jabłkowa – na czym polega? Zasady, jadłospis, przeciwwskazania i efekty Jak twierdzą specjaliści, dieta jabłkowa jest jedną z lepszych diet oczyszczających. Zawarty w jabłkach błonnik przyśpiesza procesy trawienne i pobudza...
 • Jak podkręcić metabolizm? Jeżeli twoje odchudzanie przebiega bez spektakularnych efektów, może to być znak, że twój organizm ma zbyt wolny metabolizm i odkłada przyjmowane kalorie, zamiast...
 • PPM - definicja, od czego zależy, wzrost, spadek, oznaczenie. Czym jest podstawowa przemiana materii? WYJAŚNIAMY PPM to skrót od Podstawowa Przemiana Materii, czyli Basic Metabolic Rate. Skrót ten oznacza ilość energii, którą trzeba dostarczyć organizmowi, aby zapewnić... Marta Pawlak
 • Niedobór i nadmiar metioniny w organizmie. Jakie jest znaczenie metioniny w diecie? Metionina należy do tzw. aminokwasów egzogennych, czyli niezbędnych dla człowieka, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, gdyż nie mogą być syntezowane w...
 • Jagody Acai - właściwości, działanie, skutki uboczne Jagody Acai są małe (mniejsze od winogron), okrągłe i ciemnofioletowe. Rosną na drzewach palmowych w amazońskich lasach równikowych.
 • Kocanka piaskowa Wśród roślin, które zajmują szczególne miejsce w zakresie ich właściwości leczniczych, znajduje się kocanka piaskowa. Już od wielu lat ma ona bardzo szerokie...
 • Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego - czym jest i jak obliczać? Wiele osób chce cieszyć się szczupłą sylwetką, bez zbędnych kilogramów. By to uzyskać należy skoncentrować się na kilku elementach. Przede wszystkim należy...
 • Metabolizm - czym jest? Jak przyspieszyć przemianę materii? Metabolizm to inaczej przemiana materii. Jego tempo w 50% zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Metabolizm kobiet i mężczyzn różni się od siebie. Marta Lenkiewicz

FAQs

Od czego zależy BMR? ›

Kalkulatory BMR przy wyliczaniu zapotrzebowania biorą pod uwagę różne czynniki, jak: wiek, płeć, wzrost, poziom tkanki tłuszczowej, współczynnik BMI, masę ciała.

Co oznacza wysokie BMR? ›

Twoje BMR jest wysokie? Oznacza to, że będzie zatem więcej kalorii w stanie spoczynku niż osoby z niskim BMR, które utrudnia utratę tkanki tłuszczowej.

Jak poprawić wskaźnik BMR? ›

BMR spada z wiekiem, wraz z naturalną utratą masą mięśni, więc by utrzymać zdrowy poziom masy mięśni, będziesz musieć zwiększyć poziom aktywności fizycznej i odpowiednio dostosować dietę.

Co ma wpływ na PPM? ›

Podstawowa przemiana materii wzrasta, gdy:

Organizm ma wtedy większe potrzeby energetyczne, które przeznacza przede wszystkim na rozwój tkanek i tworzenie zapasów energii. Temperatura ciała jest wyższa – PPM wzrasta proporcjonalnie o 12% na każdy stopień Celsjusza powyżej prawidłowej temperatury ciała.

Jaki jest prawidłowy BMR? ›

BMR pierwszej osoby wynosi 1348 kcal, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne mężczyzny to 1699 kcal, zaś najstarsza kobieta potrzebuje zaledwie 1218 kcal.

Jak obliczyć swój metabolizm? ›

Wzór do oszacowania podstawowej przemiany materii

w kcal na dobę dla zdrowej osoby dorosłej uwzględniający masę ciała w kg i czas w godzinach: Kobiety: PPM = 0,8 x (masa ciała w kg x 24) Mężczyźni: PPM = 1 x (masa ciała w kg x 24)

Jaka powinna być masa mięśniowa? ›

Przyjmuje się, że właściwy poziom całkowitej masy mięśniowej powinien stanowić 60 – 80% masy ciała (u sportowców wskaźnik może przekraczać 80%).

Ile kobieta ma mięśni? ›

Zawartość tkanki mięśniowej
PROCENTOWA ZAWARTOŚĆ MIĘŚNI DLA MĘŻCZYZN65 - 80 %
PROCENTOWA ZAWARTOŚĆ MIĘŚNI DLA KOBIET60 - 65 %

Jak obliczyć BMR na redukcję? ›

Wzór dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach) x PAL. Wzór dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) - (6,8 × wiek w latach) x PAL.

Co oznacza niskie BMR? ›

Niskie BMR utrudnia utratę masy oraz tkanki tłuszczowej.

Co to jest rozporzadzenie BMR? ›

Rozporządzenie BMR m.in. określa zasady, na jakich opracowuje się wskaźniki referencyjne oraz reguły nadzoru nad instytucjami, które wskaźniki te opracowują i udostępniają uczestnikom rynku finansowego, w tym bankom.

Czy podpisac aneks BMR? ›

Co się stanie, jeśli nie podpiszesz aneksu? Do Twojej umowy nie zostaną dodane Zasady BMR. Jeśli Twoja umowa zawiera już tryb postępowania na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego, wiążące pozostaną dotychczasowe postanowienia umowy.

Dlaczego mam szybką przemianę materii? ›

Zbyt szybka przemiana materii występuje najczęściej u osób z zaburzeniami hormonalnymi, np. gdy przyczyną jest nadczynność tarczycy. Osoby te często szukają diety na przytycie. Objawy zbyt szybkiej przemiany materii to głównie bardzo niska masa ciała i problemy z budowaniem tkanki mięśniowej.

Czy czeste wyproznianie oznacza szybki metabolizm? ›

Częste wypróżnianie jest przez wiele osób mylnie kojarzone z tempem przemiany materii. Mówi się, że im częstsze wizyty w toalecie, tym szybszy metabolizm. Oczywiście tego typu stwierdzenia nie mają nic wspólnego z prawdą.

Dlaczego mam wolny metabolizm? ›

Kiedy nasz organizm jest odwodniony, spowalnia wszystkie czynności także metabolizm. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Powinniśmy wypijać właściwą ilość wody każdego dnia.

Ile kcal obciąć na redukcji? ›

Najlepsze rezultaty w postaci stabilnego ubytku masy ciała daje zmniejszenie energetyczności diety o 500-1000 kcal w stosunku do całkowitego zapotrzebowania. Taki deficyt daje utratę 0,5- 1 kg tygodniowo, czyli 2-4 kg miesięcznie.

Ile kalorii jeść żeby schudnąć? ›

Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii trzeba ograniczyć, żeby schudnąć 1 kilogram, spieszymy z odpowiedzią! Według różnych źródeł, żeby schudnąć 1 kcal, trzeba mieć 7000 do 9000 kcal łącznego deficytu. Zakładając 400 kcal dziennego deficytu, zgubienie kilograma tłuszczu zajmie Ci ok. 2,5 tygodnia.

Ile kcal przemiana materii? ›

Przyjmuje się, że podstawowa przemiana materii wynosi 1 kcal / 1 kg masy ciała / 1 godzinę.

Ile kalorii żeby przeżyć? ›

A co do tematu to myślę że do podtrzymania ciepłoty ciała i utrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu wystarczy jakieś 600-800kcal.

Ile kcal spała metabolizm? ›

metabolizm podstawowy – w tym stanie spalane jest 60 do 75% wszystkich kalorii każdego dnia. aktywność termogeniczna (ruch i ćwiczenia) – w tym stanie spalane jest 15 – 30% kalorii. efekt termiczny pożywienia (kalorie spalane podczas trawienia) – stanowią 10% ogółu kalorii spalanych każdego dnia [5] [11]

Ile kalorii spalasz podczas spaceru? ›

Ogólnie założyć można, że przeciętna osoba podczas godzinnego marszu w średnim tempie spalić może ok 300 kcal. Zwiększając tempo do około 5-8 km/h spali aż 370 kcal w godzinę. Idąc pod górę wykorzystujemy większą ilość energii, więc w ciągu 15 minut nasze ciało zdoła spalić nawet 90 kcal.

Jak skutecznie spalić tkankę tłuszczową? ›

Najskuteczniejszym połączeniem ćwiczeń dla spalenia tkanki tłuszczowej jest wykonywanie ich mięśniowego, aerobowego oraz interwałowego rodzaju. Zadaniem ćwiczeń mięśniowych jest wzmocnienie i rozbudowa mięśni. Ich przykładem są: brzuszki, pompki i ćwiczenia z obciążeniem.

Ile waży 1 tkanki tłuszczowej? ›

Decymetr sześcienny tkanki mięśniowej waży około 1,06 kilograma. Natomiast taka sama objętość tkanki tłuszczowej waży w przybliżeniu 0,9 kilograma. Różnica w masie jednego litra obu struktur ludzkiego organizmu wynosi więc 160 gramów.

Jaką objętość ma 1 kg tłuszczu? ›

1 kilogram tkanki tłuszczowej ma objętość około 1,11 litra, a 1 kilogram tkanki mięśniowej około 0,96 litra.

Czy mięśnie to woda? ›

Ponieważ mięśnie zawierają aż 76% wody, szczupłe osoby odznaczają się jej wyższym procentowym udziałem w swoim organizmie, z kolei otyłe – niższym, ze względu na to, że tkanka tłuszczowa zawiera ledwie ok. 10% wody. Podobnie jest w przypadku osób o atletycznej budowie ciała, trenujących.

Ile wody jest w miesniach? ›

Woda jest jednym z głównych składników mięśni, dlatego też szacuje się, że stanowi około 60-65% masy ciała przeciętnego mężczyzny. W tym samym czasie organizm kobiety składa się z wody w około 50-55%. Sytuacja zmienia się oczywiście w zależności od naszego wieku i prowadzonego trybu życia.

Jaki powinien być skład ciała? ›

Średnio, ciało kobiety składa się z około 55% wody, a w przypadku mężczyzny z około 60% wody. Wraz z upływającym czasem ta ilość spada. W porównaniu do dzieci, noworodek posiada średnio 74% wody, roczne dziecko około 65%. Wartość ta jest szczególnie ważna w przypadku działań dietetyków.

Ile kalorii spalamy nic nie robiąc? ›

Spalanie kalorii podczas 60 minut leżenia.
Spalone kalorie:35 kcal
Czas trwania:60 min
Twoja waga:70 kg

Ile powinno się chudnąć na redukcji? ›

Zwyczajowym tempem redukcji masy ciała jest utrata ok. 0,5 – 1,5 kg na tydzień. Oznacza to, że przykładowo osoba dążąca do redukcji 10 kg musi liczyć się co najmniej z 7-20 tygodniami diety odchudzającej.

Jak długo można być na redukcji? ›

Ile powinny trwać okresy redukcji? Średnio najlepsze efekty uzyskuje się w czasie od 12 do 16 tygodni. Po tym czasie zaleca się wprowadzenie przynajmniej miesięcznego okresu o zwiększonej kaloryczności. Co ciekawe organizm dostając więcej kalorii może w pierwszym okresie pozbyć się jeszcze zapasowej tkanki tłuszczowej!

Jak obliczyć swój deficyt kaloryczny? ›

Aby obliczyć deficyt kaloryczny najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego. Na podstawie danych takich jak płeć, wzrost, waga, aktywność fizyczna wylicza się całkowite zapotrzebowanie energetyczne, od którego następnie odejmuje się pewną dawkę kalorii.

Jak obliczyć ujemny bilans kaloryczny? ›

Aby móc redukować masę ciała – należy wprowadzić swój organizm w ujemny bilans kaloryczny – jak to zrobić? Od „Całkowitego zapotrzebowania energetycznego” odejmij odpowiednio: 500 kcal (jeśli chcesz redukować około 0,5 kg masy ciała tygodniowo) 700 kcal (jeśli chcesz redukować około 0,7 kg masy ciała tygodniowo)

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? ›

Dziennie zapotrzebowanie kaloriijak obliczyć?
 1. PPM u kobiet = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x wzrost [cm]) - (5 x [wiek]) - 161;
 2. PPM u mężczyzn = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x wzrost [cm]) - (5 x [wiek]) + 5.
3 Mar 2022

Co zmienia rozporządzenie BMR? ›

Rozporządzenie BMR nakłada na banki nowe obowiązki. Każda instytucja musi mieć plan awaryjny, gdyby wskaźnik referencyjny został zmieniony albo zaprzestano by dalszego ich opracowywania. Na klientów BMR nie narzuca nowych obowiązków w normalnej sytuacji.

Jakie są wskaźniki referencyjne? ›

Są to wskaźniki, na podstawie których ustalane jest oprocentowanie zmienne produktów lub instrumentów finansowych takich jak kredyty, lokaty, papiery dłużne, produkty finansowania handlu (wykup wierzytelności) czy produkty strukturyzowane. Przykładami wskaźników referencyjnych są m.in. WIBOR, LIBOR, EURIBOR.

Od czego zależy LIBOR? ›

Stawki LIBOR są zmienne, ale marże banków w związku z udzieleniem kredytu są stałe. Dodatkowo wysokość raty kredytu zależy nie tylko od oprocentowania, ale też od dodatkowych opłat związanych z udzieleniem i obsługą kredytu. W przypadku kredytu w obcej walucie duże znaczenie ma także kurs danej waluty.

Co jesli nie podpisze aneksu do umowy kredytowej? ›

Z kolei kiedy zmiany zaproponuje bank, a klient nie wyrazi na nie zgody, będzie musiał liczyć się z wypowiedzeniem umowy i koniecznością spłaty całego zobowiązania. Porozumienie – aneks do umowy kredytowej ma za zadanie dostosowanie warunków kredytu do nowych realiów.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych 2022? ›

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki: zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz. zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Co się stanie jak zniknie WIBOR? ›

eliminację wskaźnika WIBOR z umów kredytowych.

Od 2023 roku zastąpić ma go inna stawka, która z założenia ma lepiej odpowiadać realiom rynkowym i być niższa, co powinno przełożyć się na mniejsze raty.

Jak obliczyć BMR dla kobiet? ›

Jedną z najpopularniejszych metod jest po pierwsze obliczenie wskaźnika BMR za pomocą wzoru Harrisa-Benedicta, a następnie pomnożenie wyniku przez współczynnik aktywności fizycznej PAL. Wzór dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach) x PAL.

Co to jest rozporzadzenie BMR? ›

Rozporządzenie BMR m.in. określa zasady, na jakich opracowuje się wskaźniki referencyjne oraz reguły nadzoru nad instytucjami, które wskaźniki te opracowują i udostępniają uczestnikom rynku finansowego, w tym bankom.

Co oznacza niskie BMR? ›

Niskie BMR utrudnia utratę masy oraz tkanki tłuszczowej.

Jak obliczyć swój deficyt kaloryczny? ›

Aby obliczyć deficyt kaloryczny najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego. Na podstawie danych takich jak płeć, wzrost, waga, aktywność fizyczna wylicza się całkowite zapotrzebowanie energetyczne, od którego następnie odejmuje się pewną dawkę kalorii.

Ile kalorii spalamy nic nie robiąc? ›

Spalanie kalorii podczas 60 minut leżenia.
Spalone kalorie:35 kcal
Czas trwania:60 min
Twoja waga:70 kg

Ile kalorii dziennie jeść żeby schudnąć? ›

Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii trzeba ograniczyć, żeby schudnąć 1 kilogram, spieszymy z odpowiedzią! Według różnych źródeł, żeby schudnąć 1 kcal, trzeba mieć 7000 do 9000 kcal łącznego deficytu. Zakładając 400 kcal dziennego deficytu, zgubienie kilograma tłuszczu zajmie Ci ok. 2,5 tygodnia.

Ile kcal obciąć na redukcji? ›

Najlepsze rezultaty w postaci stabilnego ubytku masy ciała daje zmniejszenie energetyczności diety o 500-1000 kcal w stosunku do całkowitego zapotrzebowania. Taki deficyt daje utratę 0,5- 1 kg tygodniowo, czyli 2-4 kg miesięcznie.

Co jesli nie podpisze aneksu BMR? ›

Co się stanie, jeśli nie podpiszesz aneksu? Do Twojej umowy nie zostaną dodane Zasady BMR. Jeśli Twoja umowa zawiera już tryb postępowania na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego, wiążące pozostaną dotychczasowe postanowienia umowy.

Co zmienia rozporządzenie BMR? ›

Rozporządzenie BMR nakłada na banki nowe obowiązki. Każda instytucja musi mieć plan awaryjny, gdyby wskaźnik referencyjny został zmieniony albo zaprzestano by dalszego ich opracowywania. Na klientów BMR nie narzuca nowych obowiązków w normalnej sytuacji.

Czy warto podpisać aneks BMR? ›

W przypadku, gdy syntetyczny wskaźnik LIBOR JPY nie będzie publikowany po 31 grudnia 2022 r. brak zawarcia aneksu może spowodować wątpliwości co do sposobu realizacji umowy i utrudnić jej dalsze niezakłócone wykonywanie w sytuacji zajścia zdarzenia regulacyjnego - dlatego zalecamy jego zawarcie.

Jak obliczyć BMR wzór? ›

Jak obliczyć codzienne zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)?
 1. BMR (ang. ...
 2. Dla kobiety: BMR= (9,99 x waga) + (6,25 x wzrost) – (4,92 x wiek) – 161.
 3. Dla mężczyzny: BMR = (9,99 x waga) + (6,25 x wzrost) – (4,92 x wiek) + 5.
 4. BMR + EAT = A kcal.
8 May 2019

Jak zwiekszyc ilość kalorii w diecie? ›

Na początek proszę przygotowywać bardziej urozmaicone i apetycznie wyglądające posiłki. Ponadto apetyt poprawia przebywanie na świeżym powietrzu oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Dobrym sposobem na zwiększenie kaloryczności diety jest spożywanie w charakterze przekąsek orzechów, pestek i suszonych owoców.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne? ›

Zapotrzebowanie kaloryczne określa Ilość kalorii, które muszą być dostarczone do organizmu, aby mógł on normalnie funkcjonować oraz by zachować prawidłową wagę ciała. Za jednostkę przyjmuje się kalorie (kcal).

Dlaczego nie chudnę mimo deficytu? ›

Przyczyną niepowodzenia w redukcji, mimo stosunkowo niskiej podaży kalorii może być niedoczynność tarczycy. Wynika to z tego, że przemiana materii jest uzależniona od hormonów wydzielanych przez ten gruczoł, głównie trijodotyroniny. W teorii niedoczynność tarczycy może obniżyć wydatek energetyczny o około 30%11.

Po jakim czasie na deficycie się chudnie? ›

Jeżeli ujemny bilans nie będzie zbyt duży, spadek masy ciała będzie oczywiście postępował powoli. Redukcja zawsze powinna przebiegać stopniowo, a spadek masy wynosić 0,5-1 kg na tydzień. W celu pozbycia się 1 kg tkanki tłuszczowej potrzeba deficytu na poziomie około 7000-7500 kcal.

Czy na deficycie można jeść wszystko? ›

Jeżeli 2000 kcal oznacza deficyt kaloryczny to 1800 kcal wykorzystaj na pełnowartościowe jedzenie, a 200 kcal na dowolne inne – wysokoprzetworzone. 200 kcal to np 6 małych kostek czekolady lub mała porcja sernika wiedeńskiego ok.

Videos

1. Sekrety diety I - Zapotrzebowanie kaloryczne - [ Jacek Bilczyński ]
(Jacek Bilczynski)
2. JAK DUŻO KALORII MUSISZ JEŚĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ *ZRÓB TO PRAWIDŁOWO*
(Trener Mariusz Mróz)
3. JAK BUDOWAĆ SUCHĄ MASĘ MIĘŚNIOWĄ *5 zasad*
(Saker WK)
4. Jak powstała szkodliwa ideologia liczenia kalorii. 🤦‍♀️🤦‍♀️
(Bracia Rodzeń)
5. Ile Kalorii na redukcji *sprawdź*
(Michał Kanclerz TrenerTV)
6. Ile kalorii jeść, aby schudnąć? Jak liczyć kalorie na redukcji - co jest ważne? Trener Mariusz Mróz
(Trener Mariusz Mróz)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Ray Christiansen

Last Updated: 11/14/2022

Views: 6168

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ray Christiansen

Birthday: 1998-05-04

Address: Apt. 814 34339 Sauer Islands, Hirtheville, GA 02446-8771

Phone: +337636892828

Job: Lead Hospitality Designer

Hobby: Urban exploration, Tai chi, Lockpicking, Fashion, Gunsmithing, Pottery, Geocaching

Introduction: My name is Ray Christiansen, I am a fair, good, cute, gentle, vast, glamorous, excited person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.