Wskaźnik BMI – wzór, normy. Jak obliczyć BMI? (2022)

”Ważę 80 kilogramów.” To dużo czy mało? Jak to obiektywnie stwierdzić? Na szczęście jest to możliwe. Dzięki BMI, które z pomocą kalkulatora możemy obliczyć w mgnieniu oka dla siebie i dla koleżanki.

Wskaźniki masy ciała, czyli BMI powstał właśnie po to, żeby łatwo określić, czy dla danej osoby 80 kilogramów jest prawidłową masą ciała, a kiedy jest to już nadwaga. Dzięki temu wskaźnikowi można również ocenić, czy pacjent jest odpowiednio odżywiony i w razie zbyt niskiej masy ciała odpowiednio szybko zainterweniować.

Spis treści:

 1. Co to jest BMI?
 2. Wzór na BMI. Jak się oblicza wskaźnik masy ciała — wskaźnik BMI?
 3. BMI online– kalkulator
 4. Wyniki wskaźnika BMI, normy, tabela
 5. Jakie BMI powinno być odpowiednio do wieku?
 6. BMI dla dzieci
 7. Prawidłowe BMI

Wskaźnik BMI – wzór, normy. Jak obliczyć BMI? (1)

Co to jest BMI?

W temacie odchudzania niejednokrotnie przewija się BMI. Jednak co to jest BMI i czy na pewno jest ono nam niezbędne w ocenie naszej sylwetki? BMI to skrót od Body Mass Index. Po polsku znaczy to „wskaźnik masy ciała”. Wyrażany jest w kilogramach na metr kwadratowy (kg/m2). Jest to po prostu stosunek masy ciała do wzrostu. Pierwotnie był on zwany współczynnikiem Quateleta – XIX-wiecznego badacza, który odkrył zależność pomiędzy masą ciała a wzrostem człowieka.

Wskaźnik BMI został w pełni doceniony w latach 70. XX wieku, po badaniu w 7 krajach, gdzie został wykorzystany, jako wskaźnik problemów z nadmierną masą ciała wśród badanej populacji.

(Video) SPRAWDZAJ WSKAŹNIKI BMI I WHR

Czytaj też: Do czego służy wskaźnik WHR? Jak go obliczyć?

Wzór na BMI. Jak się oblicza wskaźnik masy ciaławskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI łatwo obliczyć i często jest wykorzystywany do określenia stanu odżywienia. Jest to wygodny sposób, który nie wymaga specjalnego sprzętu i można go wyliczyć bez względu na warunki badania. Obliczenie BMI można przeprowadzić w zaciszu domowym dla własnej informacji. Obliczanie BMI polega na podzieleniu masy ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Masa ciała powinna być wyrażona w kilogramach, natomiast wysokość w metrach. Wzór na BMI wygląda następująco:

Wskaźnik BMI – wzór, normy. Jak obliczyć BMI? (3)

Prawidłowy wskaźnik BMI dla osób dorosłych mieści się w zakresie 18,5-24,9. Kalkulator BMI został opracowany już w latach 50. XIX wieku. Warto przy tym pamiętać, że wskaźnik BMI nie uwzględnia wielu istotnych czynników takich jak zawartość tkanki mięśniowej, wiek, budowa ciała, czy styl życia, dlatego stanowi wartość wyłącznie informacyjną. Dla rzetelnego określenia ryzyka wystąpienia chorób wynikających z nieprawidłowej masy ciała konieczne jest skorzystanie także z innych wyliczeń oraz przede wszystkim wykonanie badań lekarskich.

Choć BMI jest łatwy do obliczenia i wygodny w użyciu, nie można bezkrytycznie przyjmować jego wartości. Nie uwzględnia on indywidualnej budowy ciała, muskulatury, ani zawartości wody w organizmie, które również składają się na masę całego ciała. Dlatego obliczone BMI warto interpretować w oparciu o badania składu ciała.

Wskaźnik BMI – wzór, normy. Jak obliczyć BMI? (4)

Choć BMI jest łatwy do obliczenia i wygodny w użyciu, nie można bezkrytycznie przyjmować jego wartości.

Badania składu ciała dostarczają nam informacji o tym, ile w danym organizmie znajduje się tkanki tłuszczowej, mięśni czy wody. Jednak to badanie wymaga już zastosowania specjalnych aparatów. Najczęściej można spotkać się z aparatami, które wykorzystują zjawisko bioimpedancji elektrycznej. Pomiar polega na przepływie prądu o niskim napięciu przez ciało badanej osoby. Prąd napotyka inny opór elektryczny w każdej tkance, przez którą przechodzi. Dzięki temu urządzenie jest w stanie obliczyć zawartość poszczególnych tkanek w ludzkim ciele. Dokładność pomiaru oraz ilość mierzonych parametrów zależy od modelu urządzenia i jego przeznaczenia. Wiele urządzeń od razu może wyliczyć BMI badanej osoby.

Ze względu na sposób działania analizatorów składu ciała, bo taką nazwę fachowo noszą omawiane urządzenia, takie badanie jest zakazane u osób posiadających stymulatory serca oraz rozległe endoprotezy. Z badania składu ciała nie mogą również korzystać kobiety w ciąży. Dla tych osób jedynym możliwym do wyliczenia wskaźnikiem informującym o stanie odżywienia jest BMI.

(Video) BMI (wskaźnik masy ciała) - jak liczyć, czym jest, po co jest

BMI online– kalkulator

Dla ułatwienia powstały różne kalkulatory BMI online.Na wielu stronach internetowych możesz szybko wprowadzić niezbędne dane i obliczyć swoje BMI. Dokładny kalkulator BMI znajdziesz na naszej stronie.

Wyniki wskaźnika BMI, normy, tabela

Wynik, jaki otrzymujemy klasyfikuje masę ciała z powyższego wzoru oraz informuje nas o tym, czy badana osoba jest odżywiona prawidłowo, niedożywiona lub ma nadwagę bądź otyłość. Tabela wyników BMI wygląda następująco:

Poniżej 18.5Niedowaga
18.5–24.9Prawidłowa masa ciała
25.0–29.9Nadwaga
30.0–34.9Otyłość stopnia I
35.0–39.9Otyłość stopnia II
Powyżej 40Otyłość stopnia III

Zbyt wysoki wynik BMI alarmuje o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób związanych z otyłością. Zaliczamy do nich cukrzycę typu 2, miażdżycę, bezdech senny, zapalenie stawów i nowotwory piersi oraz jelita grubego.

Zbyt niski wskaźnik BMI również wskazuje na nieprawidłowości i niedobór masy ciała. Najgroźniejszą stanowi ryzyko wycieńczenia organizmu z powodu niedożywienia. Niedowaga niesie ze sobą ryzyko wystąpienia anemii, zmniejszenia odporności organizmu oraz wystąpienia poważnych niedoborów witamin.

Zdrowy, dorosły człowiek ma wskaźnik BMI na poziomie 18,5-24,9. Wynik BMI poniżej 18,5 jest oznaką niedowagi. Osoby ze wskaźnikiem BMI na poziomie 25-29,99 mają nadwagę. BMI powyżej 30 jest oznaką otyłości.

Przeczytaj też: Dieta na przytycie, czyli jak zdrowo walczyć z niedowagą

BMI dla dzieci

Obliczanie BMI według wzoru można zastosować tylko u osób dorosłych, jednak stosowanie tej metody jest rekomendowane również w przypadku dzieci i nastolatków. Różnica polega na sposobie odczytywania wyników. BMI dla dzieci może być jednak niewiarygodne ze względu na różną budowę i indywidualne tempo rozwoju. Analiza BMI dzieci i młodzieży oparta jest o dane zawarte w siatkach centylowych, dlatego należy otrzymany wynik porównać z odpowiednimi siatkami centylowymi (dostępnymi w gabinecie pediatry lub w internecie). Siatki centylowe informują o wadze i wzroście dzieci w tym samym wieku. Dla przykładu, jeżeli dziecko znajduje się na wysokości 30 centyli, oznacza to, że 30% rówieśników tej samej płci waży mniej, a pozostałe dzieci mają większą masę ciała. Jeżeli dziecko znajduje się powyżej 97 centyla, oznacza to, że cierpi na zaawansowaną otyłość. Alarmujące są także zbyt niskie wartości. Skrajna niedowaga zaczyna się już od 3 centyla.

Zobacz również: Otyłość u dzieci i młodzieży – przyczyny epidemii XXI wieku!

Jakie BMI powinno być odpowiednio do wieku?

Prawidłowy indeks BMI niewątpliwie zależy także od wieku. Normy prezentują się następująco:

(Video) OBLICZAMY SWOJE BMI - WSKAŹNIK MASY CIAŁA

18-24 lata:BMI 19-24
25-34 lataBMI 20-25
25-44 lataBMI 21-26
45-54 lataBMI 22-27
55-63 lataBMI 23-28
64 lata i więcejBMI 24-29

Prawidłowe BMI

Utrzymywanie wskaźnika BMI na prawidłowym poziomie niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zaliczamy do nich wydajniejszą pracę serca i układu krążenia, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi oraz brak bólu stawów.

Prawidłowe BMI jak pisaliśmy wcześniej mieści się w przedziale 18,5–24,9. Wartość BMI oblicza się zawsze w sytuacji, w której potrzebna jest szybka ocena stanu odżywienia pacjenta. Monitorowanie wartości BMI pacjenta najszybciej dostarczy nam informacji o postępach zarówno w przypadku odchudzania, jak i w momencie, kiedy pacjent wymaga odżywienia.

Wyniki wskaźnika BMI są również często wykorzystywane w badaniach klinicznych. W wielu takich badaniach wykazano, że zarówno zawyżone, jak i zbyt niskie wartości wskaźnika BMI korelowały z wysokim ryzykiem wystąpienia konkretnych problemów zdrowotnych. Dla wysokich wartości BMI są to między innymi cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy niektóre nowotwory. Zbyt niskie BMI to głównie zapowiedź gorszego rokowania hospitalizowanych pacjentów.

Podsumowując, BMI jest praktycznym, łatwym do wyliczenia parametrem. Dlatego jest ceniony, przez środowisko medyczne. Skorzystać z niego mogą zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak nie uwzględnia on procentowej zawartości wszystkich tkanek w organizmie, zatem należy dodatkowo patrzeć na otrzymany wynik przez pryzmat innych czynników, np. wieku i muskulatury badanej osoby.

To może się przydać: Jak skutecznie i trwale schudnąć?

FAQ:

Jak obliczyć BMI z wiekiem?

Aby obliczyć BMI z uwzględnieniem norm takich jak wiek i płeć skorzystaj z darmowego kalkulatora.

Jaka jest prawidłowa waga?

Prawidłowa waga jest uzależniona od płci, wzrostu, wieku i stylu życia. Przyjmuje się, że prawidłową wagę mają osoby o BMI w granicach 18,5-24,9.

Jaka jest idealna waga dla kobiety?

W ustaleniu idealnej wagi pomoże korzystanie z kalkulatorów BMI. Oprócz płci konieczne jest uwzględnienie wzrostu i wieku.

Jak sprawdzić, czy waga jest odpowiednia do wzrostu?

W sprawdzeniu, czy waga jest odpowiednia do wzrostu, pomoże obliczenie wskaźnika BMI. Wskaźnik wylicza się ze wzoru, w którym masa ciała wyrażona w kg jest dzielona przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu.

(Video) Kalkulator BMI - wzór na prawidłowe BMI

Jak obliczyć BMI dla nastolatków?

Wskaźnik BMI dla nastolatków liczony jest według tego samego wzoru co w przypadku dorosłych. Różnica polega na interpretowaniu wyniku. W przypadku nastolatków podobnie jak u dzieci, do odczytania prawidłowej wagi używa się siatek centylowych.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma niedowagę?

Obecność niedowagi u dziecka sprawdzimy poprzez obliczenie wskaźnika BMI. Pomocne są także siatki centylowe. Jeżeli dziecko znajduje się na 5 centylu lub poniżej tej wartości oznacza to poważną niedowagę.

Wskaźnik BMI – wzór, normy. Jak obliczyć BMI? (7)

Ile powinni ważyć nastolatkowie?

O tym, ile powinni ważyć nastolatkowie, informuje wskaźnik BMI w zestawieniu z siatkami centylowymi. Według siatek centylowych zależnie od wzrostu idealna waga dla trzynastolatka mieści się pomiędzy 33-75 kg.

Literatura:

(Video) Jak obliczyć BMI?

Stupnicki R., Relacje wagowo-wzrostowe i stosowanie wskaźnika BMI u dzieci i młodzieży, e-Wydawnictwo NCBKF, 2014, s. 33-38

Wskaźnik BMI – wzór, normy. Jak obliczyć BMI? - 4.8/5. Oddano 9 głosy.

FAQs

Co to jest BMI i jak się go oblicza? ›

Wskaźnik BMI obliczamy, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Ten wskaźnik jest wykorzystywany przede wszystkim do oceny masy ciała pacjenta oraz ryzyka rozwoju groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów.

Jak obliczyć BMI z wiekiem? ›

Wskaźnik BMI nie uwzględnia wieku, płci, zawartości tkanki tłuszczowej czy stopnia wytrenowania. Klasyfikacja tego wskaźnika dotyczy osób po 18. roku życia, czyli przyjęto sztucznie granice dojrzałości, która nie jest związana z rozwojem ontogenetycznym.

Ile wynosi twoje BMI? ›

Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę.
...
Normy BMI.
BMIInterpretacja wyniku
<16,0wygłodzenie
16,0 – 16,9wychudzenie
17,0 - 18,5niedowaga
18,5–24,9waga prawidłowa
4 more rows

Jak obliczyć czy mam prawidłową wagę? ›

To niezwykle proste – wystarczy podzielić masę ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Tak więc BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)². Wynik, jaki otrzymamy po wykonaniu obliczenia, będzie mieścił się w jednym z ośmiu zakresów.

Ile powinnam ważyć przy 170 cm wzrostu? ›

Granice wagowe według BMI dla podanego wzrostu wahają się w przedziale od 56,4 kg do 72 kg. Powinna Pani przybrać na wadze. Może spokojnie Pani przytyć przynajmniej 4-5 kg.

Jak obliczyć wiek metaboliczny kalkulator? ›

Jak obliczyć wiek metaboliczny?
 1. Kobiety: PPM = 655 + (9,56 x waga) + (1,85 x wzrost) – (4,68 x wiek).
 2. Mężczyźni: PPM = 66,5 + (13,75 x waga) + (5 x wzrost) – (6,78 x wiek).
13 Oct 2021

Jakie BMI dla seniora? ›

Należy również pamiętać, że gdy mówimy o dorosłych w wieku ponad 65 lata wskaźnik BMI jest wyższy powinien wynosić 23 – 29,9. U starszych osób nie jest zalecane utrzymywanie niższych wartości, ze względu na zwiększone ryzyko niedożywienia, które może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 164 cm? ›

Idealna masa ciała dla kobiety o Pani wzroście to około 55 kg, natomiast masa ciała nadal będzie w normie, jeśli osiągnie Pani masę ciała w przedziale 54 - 60 kg.

Ile powinnam ważyć przy wzroście 160 kalkulator? ›

Witam, według BMI (wskaźnika masy ciała) masa ciała dla osoby mającej 160 cm wzrostu powinna mieścić się w zakresie 52-64 kg. Proszę jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie powinien być stosowany m.in. przez kobiety w ciąży i kulturystów.

Ile powinien ważyć mężczyzna przy wzroście 175 cm? ›

Jeśli chodzi o mężczyzn to przy wzroście 175 cm, optymalną wagą będzie przedział 70-76 kg (co odpowiada BMI 22-24).

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 168? ›

Prawidłowa waga ciała dla mężczyzn
WzrostBudowa ciała
16860,665,1
17062,066,6
17263,468,3
17464,969,9
17 more rows

Jaka waga zagraża życiu? ›

Niewielka niedowaga grozi niedożywieniem, które może zagrażać życiu. Przyjmuje się, że przy BMI 16,99–16,00 mówi się już o wychudzeniu, a poniżej 16,00 o wyniszczeniu organizmu.

Jak się liczy BMI zapytaj? ›

Wynik w kalkulatorze BMI otrzymywany jest poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach. Uwzględnia się również, czy indeks oblicza kobieta, czy mężczyzna.

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 180? ›

Na pierwsze 152 cm wzrostu 48 kg i 5,3 kg na każde kolejne 5 cm wzrostu (+/- 10%). A zatem zakres wagi dla mężczyzny o wzroście 180 cm może się wahać między 68 a 83 kg. Przy drobnej budowie waga powinna być niższa o około 10 procent i wynosić 68 kg.

Jak obliczyć BMI w programie Excel? ›

Aby przetestować tę funkcję BMI, zapisz w komórce B1: =BMI(55 170), a następnie naciśnij klawisz Enter. Jeśli wynik to 19.03, oznacza to, że nasza funkcja niestandardowa działa dobrze. Możesz również spróbować obliczyć usługę BMI, a następnie sprawdzić klasyfikację BMI, przeglądając tabelę klasyfikacji BMI.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 165 cm? ›

Zaczynamy od tego, że należną masę ciała obliczamy jak wyżej odejmując od wzrostu w centymetrach od 100 do 110 cm. Dla przykładu prawidłowa waga dla kobiety o wzroście 165= 165-105=60 kg.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 167 cm? ›

Idealna waga kobiety dla wzrostu (tabela)
WzrostIdealna waga kobieca
Do wzrostu 168 cm61.39 kg
Dla wzrostu 167 cm60.66 kg
Do wzrostu 165 cm59.21 kg
Do wzrostu 164 cm58.5 kg
16 more rows
8 May 2021

Ile powinno się ważyć przy wzroście 163 cm? ›

Twoja masa ciała powinna być nieco większa, aby BMI wynosiło przynajmniej 18,5, czyli masa ciała powinna się zwiększyć do minimum 50 kg.

Jaki jest mój wiek biologiczny? ›

Badanie telomerów wykonuje się w celu określenia ich długości w leukocytach krwi osoby badanej, co pomaga określić jej rzeczywisty wiek biologiczny oraz jest markerem jakości procesu starzenia, tzw. "zdrowego starzenia".

Jaki powinien być wiek metaboliczny? ›

Osoba, która ma wiek metrykalny 40 lat, może mieć wiek metaboliczny 55 lat, (jeśli mocno się zaniedbała) lub wiek 25 lat, (jeśli traktuje swoje ciała z należytym szacunkiem i stosuje prawidłową dietę). Poznanie swojego wieku metabolicznego pozwala przyjrzeć się dotychczasowemu stylowi życia.

Jak waga mierzy wiek metaboliczny? ›

Na obliczanie wieku metabolicznego wpływ mają różne czynniki, m.in. podstawowa przemiana materii, ilość wody w organizmie i poziom tkanki mięśniowej. Dzięki specjalnej wadze, która dzięki bioimpedancji przewodzi impuls o niskim natężeniu przez całe ciało, można odczytać wynik.

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 158 cm? ›

BMI wynosi 24, a więc waga jest prawidłowa. Przy takim wzroście waga powinna być w przedziale 46.2 kg - 62.4kg.

Czy waga ciała jest zależna od wieku? ›

Prawidłowy wskaźnik BMI zależy od wieku i płci. Możesz by być naprawdę zadowolony, jeśli mieścisz się w tym przedziale, będąc kobietą pomiędzy 19 a 24 lub mężczyzną pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Oznacza to, że Twoja waga ciała i wzrost są w normie i znajdują się w idealnej harmonii.

Czy BMI jest zależne od wieku? ›

Czy BMI zależy od wieku? Chociaż wskaźnik BMI nie uwzględnia wieku, jego interpretacja jest różna, w zależności od tego, ile lat ma dany człowiek. Tabela przedstawiona powyżej służy do określenia stanu odżywienia osób dorosłych, jednak od 55. roku życia BMI może być interpretowane w inny sposób.

Jaka waga przy wzroście 172 cm? ›

Jeśli chodzi o wskaźnik BMI to masa ciała powinna być w przedziale 60-69 kg.

Ile powinnam ważyć w wieku 40 lat? ›

Witam, prawidłowa masa ciała dla mężczyzny przy wzroście 190 to 90 kg maksymalnie. Jest to sprawa indywidualna. Należną masę ciała może Pan wyliczyć ze zmodyfikowanego wzoru Brocka (od swojego wzrostu w cm odjąć 100). Jeśli w młodości nie miał Pan nadwagi to powinien Pan ważyć mniej więcej tyle ile w wieku 26 lat.

Jaka waga przy wzroście 176 cm? ›

Idealna waga to 60 kg.

Jaka waga przy 173 cm wzrostu? ›

Prawidłowa waga dla Twojego wzrostu powinna mieścić się w przedziale 47.3 - 70.3 kg.

Czy 67 kg to dużo? ›

Nie ma się czym chwalić, 67 kilo to wciąż dużo jak na kobietę. Normalna waga dla kobiety to 50-60 kilo. No chyba że ma powyżej 180cm wzrostu to może sobie ważyć powyżej 60.

Ile powinnam ważyć przy wzroście 169 cm? ›

Możesz przytyć kilka kilogramów, ale Twoja masa ciała nie powinna przekraczać około 65 kg. Odżywiaj się zdrowo - nie powinnaś ważyć mniej niż 50kg.

Jaka waga do 178 cm wzrostu? ›

biorąc pod uwagę jedynie całkowitą masę ciała optymalnie dla zdrowia byłoby gdyby mężczyzna o wzroście 178cm ważył nie więcej jak 79kg, jednakże kiedy uwzględnimy ile u danej osoby jest tkanki tłuszczowej, jaka jest masa mięśniowa i jaka jest zawartość wody ustrojowej to może się okazać, że tą zalecaną maksymalną wagą ...

Jaka waga przy wzroście 171 mężczyzną? ›

Przy Pani wzroście prawidłowa waga powinna wynosić 55-72 kg.

Czy 80 kg to nadwaga? ›

Niedowaga: > 5 centyli. Szczupłość: 5 ÷ poniżej 25 centyli. Waga prawidłowa: 25 ÷ poniżej 85 centyli. Nadwaga: 85 ÷ poniżej 95 centyli.

Co jest gorsze nadwagą czy niedowaga? ›

Jak wynika z badań, otyłości nie trzeba demonizować. Oczywiście, wiąże się z ryzykiem, ale mniejszym niż niedowaga! Jak donoszą badacze z University of California, nawet poważna otyłość jest dużo mniej niebezpieczna dla zdrowia niż niedowaga.

Jak wygląda niedowaga? ›

Niedowaga objawia się nie tylko niską wagą. Towarzyszą jej także senność, osłabienie, apatia, bóle głowy, dolegliwości trawienne. Dłużej utrzymująca się niedowaga może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. O niedowadze można mówić wtedy, gdy dana osoba osiąga niepokojąco niski wskaźnik masy ciała.

Jakie BMI to niedowaga? ›

17 - 18.49 - niedowagę 18.5 - 24.99 - wagę prawidłową 25.0 - 29.9 - nadwagę 30.0 - 34.99 - I stopień otyłości.

Jakie BMI do wieku? ›

Wartość BMI oznaczająca prawidłową masę ciała nieznacznie różni się, w zależności od wieku badanej osoby i wynosi ona odpowiednio:
 • 19 – 24 lata: BMI 19 – 24.
 • 25 – 34 lata: BMI 20 – 25.
 • 35 – 44 lata: BMI 21 – 26.
 • 45 – 54 lata: BMI 22 – 27.
 • 55 – 64 lata: BMI 23 – 28.
31 Jul 2020

Ile powinnam ważyć przy wzroście 160 kalkulator? ›

Witam, według BMI (wskaźnika masy ciała) masa ciała dla osoby mającej 160 cm wzrostu powinna mieścić się w zakresie 52-64 kg. Proszę jednak pamiętać, że wskaźnik BMI nie powinien być stosowany m.in. przez kobiety w ciąży i kulturystów.

Jakie BMI dla seniora? ›

Należy również pamiętać, że gdy mówimy o dorosłych w wieku ponad 65 lata wskaźnik BMI jest wyższy powinien wynosić 23 – 29,9. U starszych osób nie jest zalecane utrzymywanie niższych wartości, ze względu na zwiększone ryzyko niedożywienia, które może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Ile powinnam ważyć w wieku 40 lat? ›

Witam, prawidłowa masa ciała dla mężczyzny przy wzroście 190 to 90 kg maksymalnie. Jest to sprawa indywidualna. Należną masę ciała może Pan wyliczyć ze zmodyfikowanego wzoru Brocka (od swojego wzrostu w cm odjąć 100). Jeśli w młodości nie miał Pan nadwagi to powinien Pan ważyć mniej więcej tyle ile w wieku 26 lat.

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 180? ›

Prawidłowa waga ciała dla mężczyzn
WzrostBudowa ciała
17666,477,6
17868,279,1
18069,680,9
18271,082,7
17 more rows

Czy waga ciała jest zależna od wieku? ›

Prawidłowy wskaźnik BMI zależy od wieku i płci. Możesz by być naprawdę zadowolony, jeśli mieścisz się w tym przedziale, będąc kobietą pomiędzy 19 a 24 lub mężczyzną pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Oznacza to, że Twoja waga ciała i wzrost są w normie i znajdują się w idealnej harmonii.

Jak zmienia się waga z wiekiem? ›

Zdolność do przemiany lipidów w tkance tłuszczowej zmniejsza się podczas starzenia. To ułatwia przybieranie na wadze, nawet jeśli nie jemy więcej lub nie ćwiczymy mniej niż wcześniej. Naukowcy badali komórki tłuszczowe u 54 mężczyzn i kobiet w ciągu średnio 13 lat.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 165 cm? ›

Według tabel BMI między 55, a 65 kg.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 163 cm? ›

Idealna waga kobiety dla wzrostu (tabela)
WzrostIdealna waga kobieca
Do wzrostu 165 cm59.21 kg
Do wzrostu 164 cm58.5 kg
Dla wzrostu 163 cm57.79 kg
Do wzrostu 162 cm57.08 kg
16 more rows
8 May 2021

Ile powinno się ważyć przy wzroście 167 cm? ›

BMI osoby o wzroście 167 cm oraz wadze 70 kg
BMI:25.1
Wzrost:167 cm
Waga:70 kg

Jaka jest prawidłowa waga przy wzroście 158 cm? ›

BMI wynosi 24, a więc waga jest prawidłowa. Przy takim wzroście waga powinna być w przedziale 46.2 kg - 62.4kg.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 164 cm? ›

Idealna masa ciała dla kobiety o Pani wzroście to około 55 kg, natomiast masa ciała nadal będzie w normie, jeśli osiągnie Pani masę ciała w przedziale 54 - 60 kg.

Czy BMI ma sens? ›

BMI, powszechnie używany wskaźnik, ma jedną zaletę – prostotę. Wystarczy wagę w kilogramach podzielić przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Wynik z grubsza ma oddawać to, czy nasza waga jest w normie, prawidłowy zakres to między 18,5 a 25. Kluczowe jest przy tym sformułowanie „z grubsza”.

Ile powinna ważyć idealna kobieta? ›

Okazuje się, że są zdecydowanie mniej krytyczni wobec kobiecego wyglądu. Panowie ocenili, że “idealna kobieta” powinna ważyć ok. 65 kg. To aż o 9 kg więcej od perfekcyjnej wagi zdaniem kobiet.

Ile powinno się ważyć przy wzroście 175 cm? ›

- Najlepiej, aby nasza waga mieściła się w normie. Na przykład, optymalna waga dla typowej kobiety, wzrostu 165 cm, powinna oscylować między 60 a 66 kg (co daje BMI na poziomie 22 -24). Jeśli chodzi o mężczyzn to przy wzroście 175 cm, optymalną wagą będzie przedział 70-76 kg (co odpowiada BMI 22-24).

Ile powinnam ważyć przy wzroście 169 cm? ›

Możesz przytyć kilka kilogramów, ale Twoja masa ciała nie powinna przekraczać około 65 kg. Odżywiaj się zdrowo - nie powinnaś ważyć mniej niż 50kg.

Videos

1. Czy jesteś otyła? Sprawdź to za pomocą popularnej metody |Zdrowie 24h
(Zdrowie 24h)
2. Kalkulator BMI - Znajdź swoją idealną masę ciała
(Medicover GO)
3. BMI nie zawsze pokaże nam prawdę
(namazowszu pl)
4. BMI nie zawsze pokaże nam prawdę
(Wirtualne Media)
5. Wagi składu ciała, BMI, wskaźniki… Działają?
(Mama i Sport)
6. BMI (nie zawsze) prawdę Ci powie
(Eco Supplements)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Aron Pacocha

Last Updated: 11/30/2022

Views: 6166

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aron Pacocha

Birthday: 1999-08-12

Address: 3808 Moen Corner, Gorczanyport, FL 67364-2074

Phone: +393457723392

Job: Retail Consultant

Hobby: Jewelry making, Cooking, Gaming, Reading, Juggling, Cabaret, Origami

Introduction: My name is Aron Pacocha, I am a happy, tasty, innocent, proud, talented, courageous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.